امروز: سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹
وبسایت خبری
سرویس : سیاسی
زمان : ۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۷:۳۸
شناسه خبر: ۴۲۸۱۳۴
 
جهانگیری:
کارگروه رفع موانع جهش تولید به دستور رهبری و تایید سران سه قوا تشکیل شد
معاون اول رییس جمهوری گفت: مقام معظم رهبری با حساسیت، دو بار در یک ماه اخیر به این موضوع مهم اشاره و تاکید کردند که کارگروهی برای رفع موانع جهش تولید تشکیل شود. خوشبختانه در جلسه ستاد اقتصادی دولت و جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز این موضوع مورد تاکید قرار گرفت و به من تاکید شد که با ترکیبی مناسب این ستاد را تشکیل دهم.

به گزارش طایفه نوتی زهی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، «اسحاق جهانگیری» عصر سه شنبه پس از اولین جلسه کارگروه رفع موانع جهش تولید در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: واقعیتی که وجود دارد این است که اگر تولید کشور راه بیفتد، کالا در داخل کشور به اندازه کافی وجود خواهد داشت و در شرایطی که همه می‌دانیم کالاها با قیمت های بسیار بالایی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و مملکت با مشکلاتی مواجه است، اگر به معنای واقعی بخواهیم اقدامی برای رفاه مردم انجام دهیم، آن کار ریشه‌ای که به بهتر شدن شرایط مردم منجر می‌شود در مرحله اول توجه به تولید داخلی است.

وی یکی از اصلی‌ترین رویکردهای دولت را صیانت از اشتغال موجود در بخش تولید عنوان کرد و گفت: امروز در اولین جلسه کارگروه رفع موانع جهش تولید بحث را باز گذاشتیم که دوستان راجع به این کارگروه بحث کنند تا ببینیم تمرکز اصلی روی چه موضوعاتی باشد.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: آقای رئیسی نمایندگان قوه قضاییه را معرفی کرده اند و از دولت نیز تعدادی از اعضای ستاد اقتصادی در جلسه حضور داشتند.

وی با اشاره به فعالیت مجموعه کار گروه‌های مرتبط با تولید در دستگاه‌های اجرایی، تصریح کرد: یک کارگروه در وزارت صنعت وجود دارد که وظیفه آن رفع موانع تولید است؛ یعنی به مسائل و مشکلات بنگاه‌های تولیدی رسیدگی می کند.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: کارگروه دیگر تحت عنوان بهبود فضای کسب و کار در وزارت امور اقتصادی و دارایی فعال است که کار مهمی برعهده دارد؛ زیرا بخش زیادی از مسائل تولید و سرمایه‌گذاری کشور متاثر از فضای کسب و کار است.

وی تاکید کرد: اگر فضای کسب و کار کشور پیش‌برنده باشد بخش خصوصی انگیزه سرمایه‌گذاری پیدا خواهد کرد، اما اگر فضای کسب و کار در روند تولید و سرمایه گذاری مانع ایجاد کند، با پمپاژ منابع مالی هم مشکل حل نخواهد شد؛ زیرا فضای کسب و کار تعیین کننده‌ترین عامل است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه واقعاً سرمایه‌گذاری و فعالیت در کشور با مقررات پیچیده ای روبه رو است، درباره کارگروه مقررات‌زدایی که در وزارت اقتصاد تشکیل می‌شود، گفت: مهمترین مسئولیت این کارگروه حذف مجوزها و مقررات زائد است.  همین امروز در جلسه توضیح دادم کسی که می‌خواهد یک فعالیت کشاورزی انجام دهد برای اینکه مجوز فعالیت بگیرد، فقط تا مرحله‌ای که بتواند وام بانکی دریافت کند، باید دهها مرکز در مورد فعالیتش اعلام نظر کنند و گاهی اوقات استعلام های مکرری وجود دارد؛ به گونه ای که وقتی می خواهند مجوز نهایی را بدهند زمان استعلام های اولی به اتمام رسیده و دوباره باید این چرخه را مجددا طی کند.

وی با بیان اینکه بروکراسی در ایران خیلی سخت و دست و پا گیر شده است، اظهار داشت: مهمترین رسالتی که کارگروه رفع موانع جهش تولید باید داشته باشد این است که تصمیم های ستادها و کارگروه های مرتبط با رفع موانع تولید اجرایی شود.

جهانگیری افزود: باید ابلاغ شود که هیچ کس حق ندارد مقررات جدیدی وضع کند مگر اینکه تعدادی از مقررات قبلی را لغو کند. اگر همین یک تصمیم گرفته شود حداقل جلوی انباشت مقررات جدید گرفته خواهد شد. لذا یکی از دستوراتی که برای کار گروه رفع موانع جهش تولید مشخص شده است، بررسی فضای کسب و کار است که قرار شد گزارش وزارت اقتصاد در جلسه آینده مطرح و تصمیم‌گیری شود.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: امیدوارم تصمیم های این کار گروه که به دستور مقام معظم رهبری و تایید سران سه قوه تشکیل شده است نافذ باشد. رییس سازمان بازرسی کل کشور که به نمایندگی از رییس قوه قضائیه در جلسه شرکت می کند قبول کرده است پیگیری و نظارت بر مصوبات این جلسه را برعهده گیرد؛ لذا انتظار می رود کارگروه کارآمدی باشد و ان شاءالله با انگیزه این کار را انجام دهد.

وی اظهار داشت: مسئله دومی که قرار شد در دستور کار قرار گیرد تمرکز بر پیشران های اقتصاد است. اگر بخش های پیشران اقتصاد حرکت کنند بقیه بخش های اقتصاد را به حرکت وادار می‌کنند.

 جهانگیری از صادرات به عنوان یکی از بخش های پیشران اقتصاد یاد کرد و گفت: صادرات مهمترین پیشران اقتصادی در مقطع فعلی است. امروز واردات مواد اولیه یک دغدغه جدی برای بخش تولید صنعتی کشور شده است. برای واردات مواد اولیه نیاز به ارز داریم و این امر مستلزم صادرات است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی یک واحد تولیدی محصول تولید می‌کند و بازار داخلی کفایت نمی‌کند باید به سمت بازارهای بین‌المللی حرکت کند. در بحث توسعه صادرات باید در خصوص نحوه تعامل با کشورهای همسایه نیز برنامه ریزی کنیم.

معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: امروز به وزارت صمت که مسئول تجارت خارجی کشور است مأموریت داده شد راهکارهایی تدوین کند تا هم صادرات توسعه پیدا کند و هم ارز حاصل از صادرات با رعایت حرمت صادرکنندگان به چرخه اقتصاد کشور بازگردد.

وی با تاکید بر اینکه صادراتی که ارز حاصل از آن به چرخه اقتصاد کشور برنگردد برای کشور مفید نیست، گفت: قرار شد این موضوع هم جزو دستور جلسات کارگروه قرار گیرد. البته پیشران دیگری نظیر مسکن داریم. اگر مسکن حرکت کند ۱۲۰ رشته صنعتی را با خودش به حرکت وادار می کند. از این رو قرار شد بر روی پیشران های اقتصاد و پیشران های صنعتی تمرکز کنیم تا ببینیم موانع هرکدام چیست و به رفع موانع کمک کنیم.

 جهانگیری ادامه داد: مسئله دیگری که در جلسه بحث شد در خصوص فضای روانی و فضای خبری جامعه بود و تاکید شد فضای رسانه ای که گاهی اوقات علیه تولید و علیه بخش خصوصی است در این شرایط باید به یک فضای مثبت تبدیل شود. فضا موثرترین بخش برای فعالیت است. این که انتظار از آینده چیست و آینده را تیره و تار نشان دادن یا امیدوارکننده نشان دادن هر دوی اینها در میزان فعالیت تولیدی و اقتصادی موثر است.

وی تصریح کرد: بنده هم به دلیل تکلیفی که بر دوشم گذاشته شده و هم به دلیل باوری که به موضوع تولید دارم حتما برای این موضوع وقت خواهم گذاشت و انتظار دارم همه مدیران کشور روی این موضوع جدی باشند. وزرای محترم باید پای کار بیایند و اینکه گفته شود انگیزه ها کم شده و اراده مدیران مثل سابق نیست و هر چه به آخر دولت نزدیک می‌شویم اراده‌ها ضعیف‌تر می‌شود این طور نیست. شرایط امروز مردم و کشور به گونه ای است که ایجاب می کند به عنوان وظیفه ای ملی با اراده پای حل مشکلات مردم بایستیم. امیدوارم در بدنه مدیریتی دولت حتما این اراده شکل گیرد و در نتیجه بحث های جلسه امروز یک سیستم نظارتی جدی تری نیز اعمال خواهد شد تا تصمیماتی را که گرفته می شود بتوانیم اجرا کنیم.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۹/۲ - ۲۰:۴۰
رهبر معظم انقلاب اسلامی درگذشت حجةالاسلام جعفری را تسلیت گفتند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم پارسا و با اخلاص حجةالاسلام حاج سید یحیی جعفری را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۹/۲ - ۲۰:۳۸
بسیج فرمول حل تمامی مسائل انقلاب و نظام است
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تفکر بسیج را فاقد محدودیت جغرافیایی توصیف کرد و گفت: فرمول حل تمامی مسائل انقلاب و نظام، بسیج است، امروز بسیج یک حقیقت جاری بر روی زمین است و قرآن در فرازهای زی...
۱۳۹۹/۹/۲ - ۲۰:۳۵
آمریکا حتی در یک جبهه هم پیروز نشده است
جانشین فرمانده کل سپاه با تأکید بر اینکه حزب‌الله همیشه پیروز است، بیان کرد: آمریکا حتی در یک جبهه هم پیروز نشده است و با عنایت خداوند جبهه حق همیشه پیروز بوده است.
۱۳۹۹/۹/۲ - ۲۰:۳۳
تانکهای کرار نیروی زمینی در حال گذراندن مراحل ارزیابی نهایی هستند
فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: نمونه‌هایی از تانک پیشرفته کرار که در اختیار نیروی زمینی قرار گرفته است، مراحل تست و ارزیابی میدانی را می‌گذراند.
۱۳۹۹/۹/۲ - ۲۰:۳۰
تهدید امنیت غذایی مردم توسط سوداگران و سودجویان جنایت علیه مردم است/ اجرای قانون ضعیف بهتر از بی قانونی است
رئیس قوه قضاییه گفت: تهدید امنیت غذایی مردم توسط سوداگران و سودجویان جنایت علیه مردم است و بازی کردن با امنیت جانی مردم یک مسأله عادی نیست.
۱۳۹۹/۹/۱ - ۲۰:۱۰
حل مشکلات اقتصادی کشور نیازمند انسجام ملی و تعمیق روحیه بسیجی است
سردار محمدگفت: حل مشکلات اقتصادی کشور نیازمند انسجام ملی، روحیه از خودگذشتگی و در یک کلام تعمیق روحیه بسیجی است.
۱۳۹۹/۹/۱ - ۲۰:۰۸
گروه‌های جهادی بسیج یگان‌های عملیاتی تفکر مدیریت جهادی هستند
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: گروه‌های جهادی بسیج یگان‌های عملیاتی تفکر مدیریت جهادی هستند.
۱۳۹۹/۹/۱ - ۲۰:۰۵
نیازمند رادارهای فضاپایه هستیم
جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه دیر یا زود به رادارهای فضاپایه نیازمند خواهیم شد، افزود: ما باید در فضاهای علمی بسترهای لازم را در این رابطه ایجاد کنیم تا کشور در آینده دچار غاف...
۱۳۹۹/۹/۱ - ۲۰:۰۱
نهضت قطعه سازی را با سرعت و قدرت بیشتر گسترش می‌دهیم
فرمانده آماد و پشتیبانی نیروی هوایی ارتش گفت: اولین هدف این نیرو این است که با قدرت و سرعت بیشتر نهضت قطعه سازی را گسترش داده تا بتواند توان عملیاتی نیروی هوایی ارتش را به بالاترین سطح ممکن برساند.
۱۳۹۹/۹/۱ - ۱۹:۵۸
بسیج بازوی توانمند انقلاب اسلامی در گذرگاه های حساس است/ بصیرت و اخلاص در عمل رمز موفقیت و ماندگاری
شماری از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان گفتند: بسیج در 41 سال گذشته در زمینه محرومیت زدایی، اشتغال و آبادانی خدمات شایانی انجام داده و از ابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا نیز همچنان با قوت در خط مقدم مقا...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها