امروز: شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
وبسایت خبری
سرویس : اجتماعی
زمان : ۱۳۹۹/۶/۲۰ - ۱۵:۱۴
شناسه خبر: ۴۲۸۰۰۰
 
رئیس قوه قضائیه:
قضات عادل و شجاع و نفوذناپذیر به مردم معرفی شوند / از روابط ناسالم در دستگاه قضا جلوگیری کنید
رئیس قوه قضائیه گفت: باید تلاش شود که چهره قضات عادل و شجاع و نفوذناپذیر به عنوان یک الگو در شهرها و کشور به مردم معرفی شوند.

به گزارش طایفه نوتی زهی به نقل از اداره کل قوه قضاییه، آیت‌الله رئیسی ظهر امروز ‌در جریان سفر به استان چهارمحال و بختیاری، طی سخنانی در جمع روسای واحد‌های قضایی و مسئولان سازمان‌های تابعه قوه قضاییه در استان چهارمحال و بختیاری گفت: از اینکه به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی نتوانستیم میزبان همه کارکنان و مدیران دستگاه قضایی استان چهارمحال و بختیاری باشیم عذرخواهی می‌کنم چرا که شرایط کرونایی ایجاب می‌کرد که این جلسه به صورت محدود برگزار شود.

رئیس قوه قضائیه ضمن تشکر از کارکنان دستگاه قضا به خاطر زحمات بسیار زیادی که می‌کشند، افزود: مسئولان سازمان‌های تابعه قوه قضاییه در استان چهارمحال و بختیاری سلام بنده را به همه کارکنان مجموعه هایشان ابلاغ کنند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه مردم این خطه مردمی غیور، شجاع و کسانی هستند که در تاریخ نشان داده اند همواره نسبت به باور‌ها و اعتقاداتشان حساسند، عنوان کرد: اگر دشمن به دنبال این است که ببیند مردم ما نسبت به دین و ارزش هایشان تا چه اندازه پایبند هستند، بختیاری‌های غیور ما و همه اهالی این منطقه از جمله آن کسانی هستند که رفتار آن‌ها در همه این سال‌ها نشان می‌دهد مردم ما تا چه اندازه نسبت به باور‌ها و ارزش‌های دینی و کرامت‌های انسانی حساس هستند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نشان صدق غیرت مردم چهارمحال و بختیاری را می‌توان در عدد شهدای این منطقه مشاهده کرد، گفت: بر همگان روشن است که مردم خطه چهارمحال و بختیاری نسبت به ارزش‌ها و همیت‌های دینی و ملی حساسیت دارند و خدمتگزاری به این مردم و گره گشایی از مشکلات آنان با این خصوصیات از افتخارات مسئولان و همکاران بنده در این استان است.

آیت الله رئیسی لزوم رسیدگی به دغدغه‌های مردم را اولویت اول حوزه قضائی دانست و افزود: انتظار ما این است که در استان چهارمحال و بختیاری پرونده معوق نداشته باشیم.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در پرتو اتقان آرا است که حقوق مردم تضمین می‌شود و اطاله دادرسی کاهش می‌یابد، تصریح کرد: چهره قضات عادل و شجاع باید به مردم معرفی شود و در این راستا از رسانه ملی و سایر رسانه‌ها و اصحاب هنر می‌خواهیم که چهره قضات نفوذناپذیر و عادل را برای نسل جوان معرفی کنند.

آیت الله رئیسی در ادامه به لایحه جامع اداری و استخدامی قوه قضاییه که توسط این قوه به دولت ارائه شده اشاره کرده و گفت: از دولت می‌خواهیم در ارائه این لایحه به مجلس تسریع داشته باشد چرا که در این لایحه جامع، مشکلات و راهکار‌های مرتبط با مسائل اداری و استخدامی کارکنان دستگاه قضا به صورت کامل مدنظر قرار گرفته است.

رئیس قوه قضائیه از تدوین لایحه شورا‌های حل اختلاف در دستگاه قضایی نیز خبر داد و با اشاره به اینکه این لایحه هم اکنون در کمیسیون لوایح دولت است و همین روز‌ها تقدیم مجلس می‌شود، افزود: در این لایحه به مسائلی از قبیل نیروی انسانی، حقوق و مزایا و ساختمان و تجهیزات و بسیاری دیگر از مسائل مرتبط با شورا‌های حل اختلاف توجه شده است.

آیت الله رئیسی ادامه داد: با توجه به مصوبات مجلس ناظر بر جرایم قابل گذشت، لازم است دادگستری‌ها به این موضوع به صورت ویژه توجه کنند و باید توجه داشت که جرایم قابل گذشت از قابلیت رسیدگی در شورا‌های حل اختلاف نیز برخوردار هستند و از همین طریق می‌توان تعداد ورودی پرونده‌ها به دادگستری را کاهش داد.

رئیس قوه قضائیه ظرفیت شورا‌های حل اختلاف برای حل و فصل پرونده‌های بزرگ را ظرفیتی قابل توجه عنوان کرده و افزود:: در برخی موارد شورا‌های حل اختلاف پرونده‌های سنگینی نظیر پرونده‌های قتل را حل می‌کنند که این قبیل اقدامات آن‌ها باید به صورت لفظی و عملمی مورد تقدیر قرار گیرد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه حل موضوعات مرتبط با معیشت و مسکن کارکنان دستگاه قضایی باید با لحاظ شان عدلیه و دادگستری همراه باشد افزود: دادگستری دارای شان قضاوت و عدالت گستری است و چنانچه اقدامی سئوال برانگیز صورت دهد حتما تیغش را برای ضربه زدن به مجرمان کُند می‌کند. به هیچ عنوان نباید کاری کرد که موضع صلابت و جایگاه عدالت گستری دادگستری سست شود.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه استقرار و توسعه سامانه‌های برخط یکی از اولویت‌های دستگاه قضایی است گفت: دستگاه‌های مختلف کشور باید از امساک کردن در ارائه اطلاعات به یکدیگر پرهیز کنند تا از این طریق توسعه دولت الکترونیک تسهیل شود.

رئیس قوه قضاییه سلامت دستگاه قضا را امری بسیار مهم دانست و با تاکید بر لزوم جلوگیری از  هرگونه روابط ناسالم در این مجموعه افزود: اگرچه در دستگاه قضایی بخش‌های حفاظت و ارزشیابی را برای نظارت نهادینه داریم، اما اصل حفظ سلامت دستگاه قضایی بر عهده همه کارکنان این دستگاه است.

آیت الله رئیسی افزود: در دستگاه قضایی باید اجزای مختلف از قبیل وکیل و ضابط و کارشناس کار خود را انجام دهند و از برقراری هرگونه روابط ناسالم پرهیز نمایند تا جایگاه عدالت گستری دستگاه قضایی توسعه یابد. گاهی در روزنامه‌ها می‌بینیم که وکیلی برای تبلیغ خود از عبارت وکالت تضمینی استفاده کرده است. این چه معنایی دارد؟ این عبارت یک نوع اهانت به دستگاه قضایی است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مجموعه اقدامات مسئولان و کارکنان دستگاه قضایی باید به افزایش سرمایه اجتماعی نظام و قوه قضاییه بیانجامد، گفت: حفظ کرامت انسانی در تمام مراحل قضایی و دادرسی از کشف و تعقیب تا اجرای حکم ضروری است و بخشنامه کرامت انسانی که ابلاغ شده است همواره باید مدنظر همکاران در دستگاه قضایی باشد. جمله یک پیرمرد یا پیرزن روستایی خطاب به قاضی یا مسئول قضایی مبنی بر اینکه تو در جای علی (ع) نشسته‌ای در برگیرنده یک دنیا حرف و حکمت است.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه مشورت قاضی و تبیین موضوع برای قاضی، منافاتی با استقلال قضات ندارد خاطرنشان کرد: سامانه ایده‌ها در دادگستری ثبت شده است و بیش از هزار مورد ایده از سراسر ایران به این سامانه واصل شده است. برخی از این ایده‌ها که از استان‌های مختلف کشور رسیده ایده‌های ذی قیمتی برای پیشبرد امور قضایی است که حتما به آن‌ها توجه می‌شود.

افزایش 7 درصدی پرونده‌های قضایی مختومه در دادگستری چهارمحال و بختیاری

گفتنی است در ابتدای این جلسه «احمدرضا بهرامی سامانی» رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری به ارائه گزارشی از عملکرد دادگستری این استان و سازمان‌های تابعه آن پرداخت.

وی با بیان اینکه پرونده‌های قضایی مختومه استان چهارمحال و بختیاری در سال 98 نسبت به سال 97، بالغ بر 7 درصد افزایش داشته است، عنوان کرد: همچنین در بحث اتقان آراء نیز تنها به 17 درصد از 95 هزار دادنامه صادره در این استان از ناحیه طرفین دعوا اعتراض شد که از این میزان، فقط 3 درصد این آراء در شعب تجدیدنظر نقض شد.

رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری همچنین از افزایش 40 درصدی صلح و سازش در پرونده‌های دعاوی خانوادگی در استان چهارمحال و بختیاری خبر داد و اقدامات مربوط به مقابله با کرونا که توسط سازمان‌های تابعه قوه قضاییه در این استان انجام شده است را توضیح داد.

همچنین آقای «روحانی» نماینده قضات استان چهارمحال و بختیاری،  «بهادری» نماینده کارکنان اداری و «قاسمی» نماینده شورا‌های حل اختلاف این استان، در این جلسه پشت تریبون رفتند و مسائل و دغدغه‌های خود و همکارانشان را بیان کردند.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۵:۳۸
گذشت زمان‌ نخواهد توانست یاد ارجمند شهیدان عزیز را از خاطر ملت ایران بزداید
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران تاکید کردند: گذشت زمان نتوانسته و هرگز نخواهد توانست یاد ارجمند شهیدان عزیز را از خاطر ملت ایران بزداید.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۵:۳۶
با حضور فرمانده کل سپاه صورت گرفت؛ آغاز ساخت نخستین پتروپالایشگاه کشور در بندرعباس
ساخت نخستین پتروپالایشگاه تمام ایرانی درکنار پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس بندرعباس با حضور سرلشکر سلامی و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) آغاز شد.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۵:۳۳
پروژه های راداری سروش و میثاق نیروی پدافند هوایی ارتش رونمایی شد
همزمان با چهارمین روز از هفته دفاع مقدس، صبح امروز، طی مراسمی با حضور فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش از پروژه های راداری «سروش» و «میثاق» رونمایی شد.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۵:۲۹
واکنش سردار دهقان به سخنرانی رئیس جمهور آمریکا ‌/ بازی با دم شیر پیامد میمونی برایت ندارد‌ / پاسخ قاطعی برای اقدامات آمریکا داریم
مشاوره فرمانده معظم کل قوا در امور صنایع دفاعی گفت: ما به رئیس‌جمهور آمریکا ترامپ می‌گوییم بازی کردن با دم شیر پیامد میمونی برای تو ندارد.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۵:۲۵
با خصوصی‌سازی موافقیم نه با رهاسازی/ هیأت داوری عادلانه درباره کشت و صنعت حکم کند
رئیس قوه قضاییه گفت: شأن دولت شأن نظارت بوده و تصدی‌گری باید واگذار شود، اما این به معنای رهاسازی نیست، باید بخش خصوصی توانمند شود تا بتواند مجموعه را پیش ببرد.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۵:۱۸
مقامات لشکری و کشوری شهادت سردار «حمید خدادی» را تسلیت گفتند
مقامات لشکری و کشوری در پیام‌های جداگانه شهادت سردار «علی (حمید) خدادی» معاون ایمنی و اقدامات تأمینی ستاد کل سپاه از جانبازان شیمیایی دوران دفاع مقدس را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۵:۱۴
رزمایش کمک‌ مومنانه یادآور حماسه مردم در دوران دفاع مقدس است/ از تزریق امید به دل محرومان تا ساخت مسکن و تامین امنیت پایدار توسط بسیج و سپاه
علی اکبر جعفری، معاون مردم ‌یاری قرارگاه قدس جنوب‌ شرق سپاه گفت: اقدامات سپاه و بسیج در رزمایش کمک های مومنانه، یادآور حماسه مردم در دوران دفاع مقدس و مایه افتخار کشور است.
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۸:۵۱
تا آخر ایستاده ایم / بر دشمنان غلبه خواهیم کرد
سرلشکر سلامی با تاکید بر اینکه به عنوان سرباز کوچکی به ملت عزیز ایران می گویم که تا آخر ایستاده ایم و بر دشمنان مان غلبه خواهیم کرد، گفت: پیروزی نهایی نزدیک است
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۸:۴۹
رصد ناوگروه هواپیمابر آمریکایی با پهپادهای بومی
سردار تنگسیری گفت: ناوگروه هواپیمابر آمریکا شامل ناو هواپیمابر نیمیتز و اسکورت‌های آن را قبل از ورود به تنگه هرمز بوسیله پهپادهای کاملا بومی رصد و رهگیری کردیم.
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۸:۴۶
آمریکائیها به خلیج فارس بیایند بهتر در تیررس ما قرار خواهند گرفت
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگو با شبکه المیادین به آمریکائیها درباره ارتکاب هرگونه حماقت جدید به شدت هشدار داد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها