امروز: چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
وبسایت خبری
سرویس : سیاسی
زمان : ۱۳۹۹/۵/۳۰ - ۲۰:۰۱
شناسه خبر: ۴۲۷۹۴۱
 
رییس جمهوری:
صنعت دفاعی ایران به جایگاه چهاردهم جهان رسیده است
رییس جمهوری گفت: صنعت دفاعی ایران در ۶ سال گذشته از جایگاه بیست و سوم به جایگاه چهاردهم جهانی رسیده است.

به گزارش طایفه نوتی زهی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم رونمایی از دستاوردهای ملی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار داشت: خوشحال هستم که در ایام پایانی مرداد که روز صنعت دفاعی است، ملت بزرگ ما دستاوردهای بزرگی را در زمینه‌های مختلف مشاهده می کنند و شاهد پیشرفت دانشمندان، دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان و همچنین صنایع دفاع کشور هستند.

وی افزود: برای ما مهم است که در طول چند سال گذشته یعنی در طول ۵ سال گذشته توانستیم از جایگاه ۲۳ در دنیا در صنعت دفاعی به جایگاه چهاردهم دست پیدا کنیم و این نشانگر این است که در طول سال های گذشته چه استعداد و تلاش و فداکاری در کنار هم قرار گرفته تا توانستیم در این رده در زمینه صنعت دفاعی جهان قرار بگیریم.

روحانی ادامه داد: افتتاح‌های امروز نشان داد که در زمینه سلاح‌های راهبردی و البته بازدارنده و پدافندی تلاش می کنیم. قدم به قدم با صنعت دفاعی دنیا در حال پیشرفت هستیم. خوشبختانه در زمینه دید نظامی بسیار پیشرفت کرده ایم که دشمن را از کجا و در چه ارتفاعی و با چه فاصله ای ببینیم.

ریس جمهوری گفت: رادارها و بسیاری از تحولات الکترونیکی دید ما را از لحاظ شنود معمولی یا راداری افزایش می دهد. همچنین پهپادها که دید ما را اضافه می کند. در جاهایی که پهپاد برای کشف هدف است. از طرف دیگر در زمینه تیر این دید است و آن تیر یعنی قدرت برخورد، ‌قدرت دفاع و قدرت مقابله، آنجایی که با موشک پدافندی مقابله می کنیم مثل باور ۳۷۳ که سال گذشته افتتاح کردیم و بسیار مهم بود و هم موشکی که قبل از آن تحت عنوان سامانه ۱۵ خرداد افتتاح شده بود که با همان توانستیم پهپاد آمریکایی را در خلیج فارس بزنیم و اینها نشانگر این است که صنعت دفاعی در زمینه های بسیار مهم برای توان و قدرت کشور امروز پیشرفت های خوبی داشته است.  

دقت،قدرت و توان مانورپذیری تولیدات صنعت دفاعی باید ارتقا یابد

روحانی گفت: مهم این است که سلاح ما دارای دقت لازم و قدرت تخریب کافی باشد، توان مانور پذیری لازم را در مسیر راه داشته باشد و استفاده از آن آسان باشد تا بتوانیم در کوتاه ترین زمان ممکن با ساده ترین لانچرها موشک را لانچ و پرتاب کنیم که در همه این زمینه ها تلاش های بسیار ارزشمندی در سال های اخیر و در یکسال اخیر  انجام شده است.  

رییس جمهوری با تاکید بر این که مساله موشک کروز برای ما اهمیت ویژه ای دارد گفت: زمانی در دنیا موشک بالستیک و زمین به زمین به عنوان یک قدرت بزرگ در پهنه تهاجم و دفاع مطرح بود. امروز می توانیم بگوییم که هرچه زمان می گذرد جایگاه موشک بالستیک پایین می آید و جایگاه موشک کروز اهمیت پیدا می کند.

توانمندی موشکی کروز را ارتقا دهیم

وی با تاکید بر این که  امروز باید توان مان را روی موشک کروز بگذاریم، گفت: چندسال است که به امیرحاتمی توصیه می کنم که توانمندی‌های موشک کروز زمینی یا زمین پایه،‌ کروز دریایی، هوایی بالا ببریم و تمام توان و تلاشمان را روی موشک کروز بگذاریم. به دلیل امتیازات فراوانی که این موشک دارد و می تواند خودش را به خوبی مستتر کند و مسیر امن را طی کند. دقیق تر می تواند به هدف اصابت کند بنابراین برای ما مهم است که امروز در موشک کروز پیشرفته داشته باشیم.

روحانی گفت: بسیار مهم است که امروز وزیر دفاع کشور می گوید کمتر از ۲ سال در موشک کروز دریایی از برد ۳۰۰ کیلومتر به ۱۰۰۰ کیلومتر رسیده ایم که این نشان می دهد ما در مسیر تولید و خودکفایی قرار گرفته ایم و آن چیزی که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید می کرد که ما می توانیم و آنچه ما می خواهیم و خواست ما هست دست یافتنی است. ممکن است به یکی زودتر برسیم و یکی دیرتر برسیم ولی مهم این است که دست یافتنی است.

وی افزود: بسیار برای ما اهمیت دارد که در فاصله زمانی کمتر از ۲ سال بتوانیم برد یک موشک استراتژیک مهم دریایی را به بالای سه برابر برسانیم. این روند باید در موشک های کروز زمین پایه و هوایی هم ادامه دهیم. 

کارهای بزرگی در زمینه پدافند انجام شده است

روحانی ادامه داد: در زمینه پدافند مهم است که آسمان ما آسمان امنی باشد که البته در این زمینه کارهای بزرگی انجام گرفته است و هرچه کار تکمیلی هم لازم باشد باید انجام دهیم که بتوانیم آسمان امنی داشته باشیم. باید راداری داشته باشد که چیزی از دید آن رادار مخفی نماند. 

رییس دولت تدبیر و امید یادآور شد: امروز بسیار از پرنده ها ائم از پهپادها و جنگنده ها رادار گریز هستند و اشعه راداری را جذب می کنند و بر نمی گردانند و این کار را برای رادار سخت و مشکل می کند. باید بتوانیم با تکنولوژی که در رادارها به کار می بریم، بتوانیم از وجود این پرونده ها و ورود آنها به آسمان کشور نحوه برخورد با آنها و مقابله با آنها همه توان را به کار بگیریم.

تولیدات دفاعی ایران بر مبنای استراتژی بازدارندگی است

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی  از تلاش های وزارت دفاع گفت: محصولات و تولیدات و تحقیقات و آمادگی های جمهوری اسلامی در زمینه دفاعی برمبنای «استراتژی بازدارندگی و دفاعی» است. 

رییس جمهوری تاکید کرد: ایران استراتژی تهاجم ندارد و نمی خواهد جایی را اشغال کند و به ملتی صدمه بزند. همسایگان ما مطمئن باشند قدرت دفاعی ایران به نفع آنها است و از این قدرت دفاعی به نفع دوستان خود استفاده خواهیم و علیه آنها استفاده نخواهیم کرد. 

روحانی گفت: ایران هیچ گاه در تاریخ به ویژه پس از انقلاب آغازگر جنگ نبوده است و همواره دفاع کرده است در حالی که ما در منطقه‌ای بودیم که یک بار هشت سال به خود ما حمله شد، یک بار به کویت، یک بار به افغانستان و یک بار هم به عراق در همسایگی ما حمله شد و این کشورها اشغال شدند.

رییس جمهوری گفت: علیرغم هم فراز و نشیب در کشورهای همسایه هیچگاه تصمیم خود را تغییر ندادیم زیرا راهبرد ما راهبرد بازدارندگی دفاعی بوده و همه توان ما برای بازدارندگی و حفظ کشور است.

 وی گفت: افتتاح امروز در نوزدهمین پنجشنبه های افتتاح را مبارک می دانم و حتما مردم هم بسیار خوشحال خواهند شد. این افتتاح و رونمایی در شب آغاز محرم الحرام ، ماه ایستادگی و فداکاری و ماه فرهنگ عاشورایی انجام شد .

روحانی اظهار داشت: از پیشگاه خداوند برای همه نیروهای مسلح و همه شهیدان کشور، به ویژه شهید «حاج قاسم سلیمانی» و شهید «ابومهدی المهندس» که امروز دو محصول دفاعی ما بنام این شهیدان بود و هم آنهایی که در راه وطن شهید شدند، آرزو علو درجات و برای همه آنها که برای دفاع از کشور آمادگی دارند، قدرت و توان و انگیزه و توفیق بیشتر خواستارم.

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۸:۳۰
رهبر انقلاب از تلاش‌های کارکنان نیروی انتظامی قدردانی کردند
فرمانده معظم کل قوا در پیامی به مناسبت هفته‌ نیروی انتظامی از زحمات و تلاش‌های کارکنان خدوم این نیرو قدردانی کردند.
۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۸:۲۷
فرماندهان ارتش و سپاه در مقابل تهدیدات، آرایش دفاعی و تهاجمی دارند
فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیا(ص) گفت: فرماندهان ارتش و سپاه با تلاش و مجاهدت دایمی و هم‌افزایی از طریق ترکیب قدرت ارتش و سپاه و با همه توان در مقابل تهدیدات، آرایش دفاعی و تهاجمی دارند تا هر...
۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۸:۲۴
برای تجهیز و تأمین نیروی انتظامی همیشه آماده‌ایم
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با قدردانی ‌‌از تلاش های ارزشمند نیروی انتظامی برای تامین امنیت مردم گفت: این امنیت بوجود آمده به میزان قابل توجهی مرهون زحمات نیروی انتظامی است.
۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۸:۲۱
رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۹۹ از فردا آغاز می‌شود
فرمانده رزمایش تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ گفت: این رزمایش در منطقه‌ای به وسعت بیش از نیمی از کشور، به صورت مشترک بین ارتش و سپاه با هدایت و کنترل عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی کشور از رو...
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۹:۵۴
به ریاست سرلشکر باقری ؛ جلسه قرارگاه بهداشتی درمانی امام رضا (ع) برگزار شد
جلسه قرارگاه بهداشتی درمانی امام رضا(ع) صبح امروز به طور همزمان به صورت ویدیو کنفرانس در ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش، سپاه ، نیروی انتظامی و وزارت دفاع برگزار شد.
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۹:۵۲
پاسخ ایران به تهدیدات تل‌آویو از مبدأ خلیج فارس/ هرگز درباره موشک‌ با آمریکا گفت‌وگو نمی‌کنیم
امیر حاتمی با تأکید بر لزوم مقابله با شکل‌گیری مسابقه تسلیحاتی در منطقه، از آمادگی تهران برای امضای تفاهم‌نامه‌های امنیتی و نظامی با کشور‌های حوزه خلیج فارس سخن گفت.
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۹:۴۹
تهدیدات هیبریدی یا ترکیبی استراتژی جدید دشمن است
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور تهدیدات هیبریدی یا ترکیبی را استراتژی جدید دشمن دانست، گفت: امروز دیگر تهدیدات تک بعدی نیست و ترکیبی از عوامل را در بر می‌گیرد این تهدیدات حوزه‌های اقتصادی، سایبری و سی...
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۹:۴۵
ورزش از مولفه‌های اصلی ارتقای توان رزمی نیروهای مسلح است
معاون هماهنگ کننده ارتش، ورزش را یکی از مؤلفه‌های اصلی ارتقای توان رزمی نیروهای مسلح توصیف کرد و گفت: با وجود شرایط کرونایی، فعالیت‌های ورزشی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با جدیت پیگیری می‌شود.
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۹:۴۱
راه حل مشکلات افغانستان مذاکرات سیاسی بین الافغانی است
رییس جمهوری با ابراز امیدواری به موفقیت تلاش‌های شورای عالی مصالحه برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان، گفت: مهم این است که مردم این کشور بعد از سال‌ها جنگ و درگیری به یک صلح واقعی برای حفظ دستاوردها...
۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۱۶:۵۸
شهدای مدافع حرم استوانه‌های مستحکم عزت و سربلندی کشور هستند/ قدردانی از مردم مومن و انقلابی مازندران
سرلشکر سلامی شهیدان مدافع حرم را استوانه‌های مستحکم عزت، سرافرازی و و سربلندی کشور توصیف و تصریح کرد :آنچه امروز در این سرزمین به نام عزت، امنیت، ارامش، پیشرفت، رفاه و سربلندی وجود دارد مدیون رشادت ...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها