امروز: دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
وبسایت خبری
سرویس : اجتماعی
زمان : ۱۳۹۹/۴/۱۶ - ۱۹:۱۹
شناسه خبر: ۴۲۷۸۳۳
 
رییس قوه قضاییه:
ایجاد ثبات در بازار نیازمند کار جهادی است
رئیس قوه قضاییه ضمن تاکید بر رسیدگی بر پرونده متخلفان ارزی گفت: برای ایجاد ثبات در بازار نیاز به کار جهادی و طرح جامع اقتصادی داریم.

به گزارش طایفه نوتی زهی به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه در واکنش به گزارش‌های مطرح شده در خصوص کوتاهی برخی مسئولان در انجام وظایف قانونی خود در حادثه مرکز پزشکی سینا مهر و حادثه نطنز این مطلب را عنوان کرد.

وی افزود: سیاست قطعی دستگاه قضایی پیگیری و مواخذه مسئولانی است که به وظایف خود عمل نکرده‌اند.

رئیسی با تاکید بر اینکه گاهی ترک فعل ها از انجام برخی اقدامان پر ضررتر است، ادامه داد: به سازمان قضایی نیروهای مسلح، سازمان بازرسی و دادستانی گفته ام که طبق قانون باید مدیرانی که به مسئولیت خود عمل نکرده اند، مواخذه کنند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: عدم مدیریت بازار و نوسان قیمت‌ها مردم را آزرده کرده است. برای ایجاد ثبات در بازار نیاز به کار جهادی و طرح جامع اقتصادی داریم.

وی تصریح کرد: بی انضباطی مالی به کشور آسیب می‌زند؛ نباید منابع کشور در اختیار افراد بی صلاحیتی قرار بگیرد که به تعهدات خود عمل نمی‌کنند.

رییس قوه قضاییه گفت: هم به تخلفات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان متخلف باید رسیدگی شود هم نام آنها باید افشا شود.

در ادامه، رئیسی با قدردانی از زحمات کارکنان دستگاه قضا بابت رسیدگی جهادی به پرونده های قضائی همزمان با شیوع کرونا گفت: تلاش همکاران دستگاه قضائی که با وجود شیوع بیماری کرونا و مشکلات ناشی از آن تلاش می کنند تا پرونده‌های مردم به موقع رسیدگی شده و دچار اطاله دادرسی نشود قابل تقدیر است.
رئیس قوه قضائیه رعایت مسائل بهداشتی در سراسر کشور و در جریان رسیدگی به این پرونده‌ها را یک ضرورت دانست و گفت: همکاران قضائی در سراسر کشور به نحوی اقدام کنند که هم کار مردم راه بیافتد و هم سلامتی مردم و کارکنان دستگاه قضاء تامین شود. تامین سلامت مراجعه کنندگان و همکاران قضائی برای ما اولویت است و در این زمینه هر اقدامی که از جانب مرکز لازم باشد انجام خواهیم داد.
وی به شرایط اقتصادی این روزهای کشور نیز اشاره کرد و گفت: آنچه که این روزها موجب رنجش مردم شده عدم مدیریت بازار، عدم مدیریت قیمت‌ها و نوسانات بازار است. اما این اولین کار دشمن نیست و بارها دیده شده دشمن از طریق اخلال در نظام ارزی و پولی کشور به دنبال دشمنی کردن است.
رئیس قوه قضائیه افزود: برخی راه حل این مساله را در مذاکره با آمریکا و اروپا می دیدند، که البته برای همگان روشن شد که راه نادرستی است و باید به دستان پرتوان مردان و زنان این کشور دل بست. وی تصریح کرد: هیچ مشکلی نداریم الا اینکه راهکار آن در درون کشور وجود دارد و این همان اصلی است که رهبر معظم انقلاب در همه این سال ها بر آن تاکید داشتند.
رئیسی لازمه برون رفت از این شرایط و ایجاد ثبات اقتصادی در بازار را فعالیت جهادی دانسته و ادامه داد: این شرایط تلاش جدی و سریع را می طلبد. وجود طرح‌هایی برای برون رفت از شرایط فعلی اقتصادی یک ضرورت است و تبیین این طرح ها برای مردم از ضرورت های بعدی است.
رئیس قوه قضائیه گفت و گو با مردم و نخبگان اقتصادی و دانشگاهی را شرط لازم موفقیت طرح‌های اصلاح اقتصادی عنوان کرده و افزود: دولتمردان باید با مردم حرف بزنند باید با نخبگان اقتصادی و دانشگاهی و صاحب نظران گفتگو کرد، هم سخن آنها را شنید و هم با آنها سخن گفت. اگر با مردم دقیق روشن و واضح سخن گفته شود و ابعاد این طرح‌ها روشن شود، مردم در این رابطه با مسئولین و دولتمردان همراه و همگام خواهند شد.
رئیسی یکی دیگر از ضرورت‌های عبور از شرایط خاص اقتصادی را نیز برخورد با تخلف از ناحیه برخی واردکنندگان و صادرکنندگان دانسته و گفت: وارد کننده یا صادرکننده متخلف فرقی نمی کند هم برخورد با آنها هم افشاء نام آنها یک ضرورت است که مسئولان بانک مرکزی باید آنرا دنبال کنند.  
وی ادامه داد: مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند که دنبال معرفی صادرکنندگان متخلف هستند اما من معتقدم وارد کننده ای که ارز دریافت کرده و کالا وارد نکرده هم باید معرفی شود.

هزاران میلیارد معوقه به نظام بانکی کشور بازگشت 
رئیس قوه قضاییه بی انضباطی مالی را عامل خسارت به کشور و ایجاد هزینه‌های اضافی عنوان کرد و افزود: همه می دانند که امروز دستگاه قضائی نسبت به معوقات بانکی تلاش ویژه‌ای به کار گرفت و با همت همکاران ما هزاران میلیارد معوقه به نظام بانکی کشور بازگشت اما همین معوقات با اخذ ضمانت های لازم و پیگیری ضمانت‌ها، می توانست به معوقه مبدل نشود و زحمت ایجاد نکند.
وی اظهارداشت: دستگاه قضائی مصمم است که با همکاری بخش بانکی اجازه ندهد برخی افراد پولی بگیرند و تعهدات را انجام ندهند و بعد برای کشور مشکل ایجاد کنند. ولی از آن طرف هم دستگاه‌های مسئول نباید اجازه دهند که اعتبارات به دست افرادی سپرده شود که یا صلاحیت و توانایی لازم برای انجام تعهدات را ندارند و یا تضمین های لازم را نمی توانند بسپارند.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به برخورد خشونت آمیز دولت آمریکا و برخی دولت های اروپایی با معترضین در این کشورها پرداخت و گفت: شرایطی که در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی وجود دارد مایه ننگ برای دستگاه هایی است که مدعی حقوق بشر و حقوق انسان هستند.  
وی ادامه داد: این کشورها با بازداشت های پرتعداد و ضایع کردن حقوق اولیه و مسلم مردم کشورهای مختلف به صورت روشن مشغول ضایع کردن حقوق انسان هستند اما کسی دم بر نمی آورد.  
رییسی اضافه کرد: حمایت از مردم عدالت خواه در امریکا و اروپا وظیفه دستگاه هایی مدافع حقوق بشر و حقوقدانان آزاد که آزاد است و باید در دستور کار آنها قرار گیرد.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از این جلسه و در واکنش به تذکر یکی از اعضای شورای عالی قوه قضاییه درباره برخی اظهارنظرهای سیاسی پیرامون شرایط کشور گفت: در تمامی این سال‌ها این ما مسئولان بوده‌ایم که گره ایجاد کرده‌ایم و در شرایط خاص آن جایگاه و شخصیتی که گره گشایی کرده تا مشکلات ساخته شده به دست مسئولان حل شود، رهبر معظم انقلاب بوده است.  
وی افزود: در این زمینه می توان نمونه‌های بسیار زیاد حتی در همین یکی دو سال اخیر را مثال زد. اینطور نشود که گره‌گشایی‌ها نادیده گرفته شود و آنها که مسئول ایجاد مشکلات و گره‌ها بوده‌اند، نقصان خود را متوجه آن جایگاهی کنند که همواره گره گشایی کرده است.

تخصیص ۵٠ میلیارد تومان برای آزادی ٢٠٠٠ زندانی
براساس این گزارش، در این نشست حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به توافق صورت گرفته با بنیاد مستضعفان، از تخصیص ۵۰ میلیارد تومان برای آزادی بیش از ۲۰۰۰ نفر زندانی جرائم غیر عمد خبر داد و افزود: از مقام معظم رهبری بابت این استجازه و از مهندس فتاح بابت همراهی برای تامین این مبلغ و آزادی این محکومان تشکر می کنیم زیرا هر چه محیط زندان گلستان بشود باز هم زندان پدیده‌ای نامطلوب است.
وی با اشاره به افزایش کرونا در کشور کاهش جمعیت کیفری را یکی از راهکارهای ایجاد فاصله گذاری اجتماعی در زندان‌ها عنوان کرد و اظهارداشت: سازمان زندان‌ها این آمادگی را دارد که در صورت در نظر گرفتن ارفاق‌های مجدد قانونی برای زندانیان، با همکاری نهادهای مردمی، زندانیان آزاد شده یا مرخصی رفته در جامعه رها نشوند و تحت اقدامات تربیتی و باز اجتماعی قرار گیرند تا مردم از این بابت نگرانی نداشته باشند.
در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه نیز با ارائه گزارشی از اقدامات نظارتی این مرکز درباره سلامت کارکنان قوه گفت: در هفته‌های گذشته گزارشاتی به دست این مرکز رسید که برخی کارکنان و قضات دستگاه قضا در مقابل پرداخت کارت اعتباری، گوشی اپل و دیگر هدایا به بهانه هفته قوه قضاییه، ضمن رد این هدایا نسبت به برخورد با هدیه دهنگان اقدام کرده اند.

ورود سازمان بازرسی به وضعیت مسکن
در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز به ارائه گزارشی از وضعیت بازار مسکن پرداخته و گفت: در حوزه مسکن برخی ترک فعل ها در انجام تکالیف قانونی از سوی مسئولان ذیربط درسال‌های گذشته، از جمله بی توجهی به ساخت مسکن ارزان قیمت، بازسازی بافت فرسوده و راه اندازی سامانه‌های قانونی، زمینه ساز شرایط کنونی این بازار است که سازمان بازرسی پیگرد ترک فعل‌های صورت گرفته را در دستور کار خود قرار داده است.
رئیس قوه قضائیه نیز در واکنش به این گزارش و گزارش برخی اعضا درباره حوادث اخیر کشور گفت: مدیری که مسئولیت داشت باید پاسخگو باشد و مورد مواخذه قرار بگیرد.  
وی ادامه داد: نمی توانیم همیشه منفعلانه برخورد کنیم تا باز هم یک مورد مشابه ساختمان پلاسکو شکل بگیرد. در زمینه حوادث مختلفی که در این مدت داشتیم و همه را اسم نمی آورم، باید عوامل را شناسایی کنیم که آیا پیش بینی لازم، پیشگیری لازم و اقدام لازم را کرده اند؟
رئیسی افزود: من این را به سازمان بازرسی، سازمان قضائی نیروهای مسلح و دادستان تهران هم گفته ام که سیاست دستگاه قضائی پیگیری و مواخذه مدیری است که مسئولیت قانونی و شرعی دارد که ببینیم کار را در زمان خودش انجام داده یا نه و گرنه هر روز باید به ما یک گزارش بدهند که این اتفاقات افتاد.  
وی خاطرنشان کرد: باید نسبت این قصور یا تقصیر خصوصا ترک فعل ها حساس بود زیرا ما مواردی داریم که ترک فعل ها قابل پیگیری قانونی است و بسیاری ترک فعل ها خسارتش از فعل ها بیشتر است. مردم انتظار دارند که هر کس نسبت به مسئولیتش پاسخگو باشد.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۵/۱۰ - ۱۰:۳۱
کمک مومنانه؛ مصداق انقلابی‌‌گری/ در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد/ کنترل قیمت‌ها؛ مسئله فوری/ بزرگترین دشمن آمریکا ملّتش است
رهبر معظّم انقلاب فرمودند:‌ تحریم‌های آمریکا در ظاهر علیه نظام جمهوری اسلامی است اما در حقیقت علیه ملت ایران و یک جنایت است.
۱۳۹۹/۵/۱۰ - ۱۰:۲۸
پیام تبریک طایفه بزرگ نوتی زهی بمناسبت عید سعید قربان
با کمال مسرت، فرا رسیدن عید سعید قربان، عید طنین انداز شدن نوای اطاعت و درخشش زیباترین جلوه های بندگی در برابر خالق یکتا را صمیمانه تبریک می گویم.
۱۳۹۹/۵/۱۰ - ۱۰:۲۵
تمرین دفاع از جزایر خلیج فارس و مقابله با برهم زنندگان امنیت دررزمایش مشترک پیامبر اعظم (ص) 14/ اجازه سوء استفاده به دشمنان نخواهیم داد
دریادار تنگسیری تمرین دفاع از جزایر خلیج فارس و مقابله با برهم زنندگان امنیت را از اهداف برگزاری رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۴ توصیف کرد و گفت: به عنوان سربازان ملت عزیز و مدافع منافع آنان اجازه سوء استفاد...
۱۳۹۹/۵/۱۰ - ۱۰:۲۲
پایان رزمایش مشترک پیامبر اعظم(ص) ۱۴ سپاه با دستیابی به اهداف تعیین شده
روابط عمومی کل سپاه از پایان رزمایش بزرگ و مشترک پیامبر اعظم ۱۴ با اجرای تمامی سناریوهای متصور و دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده خبر داد.
۱۳۹۹/۵/۷ - ۲۰:۴۱
از تاکتیک‌های هجومی به استراتژی دفاع می‌رسیم/توسعه تسلیحات ما منطبق بر شناخت واقعی از نقاط ضعف و قوت دشمن است
فرمانده کل سپاه سطح رزمایش‌های سپاه را وسیع و با سناریو پردازی بر اساس دشمنان واقعی توصیف کرد و گفت: توسعه تجهیزات و تسلیحات ما منطبق بر تهدید و شناخت واقعی از نقاط ضعف و قوت دشمن بوده و رزمایش‌های سپ...
۱۳۹۹/۵/۷ - ۲۰:۳۹
کسانی که به دنبال بی‌ثبات نشان دادن ایران هستند هزینه اقدامات خود را می‌پردازند
فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: کسانی که به دنبال بی‌ثبات نشان دادن ایران در دوره مبارزه همه جانبه ملت ایران با ویروس کرونا و مقاومت در برابر زورگویی‌های آمریکا هستند حتما هزینه اقدام...
۱۳۹۹/۵/۷ - ۲۰:۳۶
تشریح اهداف و برنامه های رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۴توسط معاون عملیات سپاه؛ از دفاع ضد موشکی بالستیک و کروز تا استفاده از سلاح های غافلگیر کننده با قابلیت اصابت به شناورهای متجاوز در دور دست
سردار نیلفروشان با تشریح اهداف و برنامه های رزمایش پیامبر اعظم (ص)۱۴گفت:در این رزمایش دفاع ضد موشکی بالستیک و کروز انجام شده و از برخی تجهیزات و سلاح های غافلگیر کننده مانند موشک‌های برد بلند بالستیک ...
۱۳۹۹/۵/۷ - ۲۰:۳۲
تمامی بالگردهای هوانیروز آماده پرواز برای رزمایش‌ها هستند
فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: تمامی بالگردهای هوانیروز آماده پرواز برای رزمایش‌ها و ماموریت‌های مختلف هستند.
۱۳۹۹/۵/۷ - ۲۰:۳۰
مجامع بین المللی نسبت به ماجرای تعرض به هواپیمای مسافری ماهان سکوت نکنند
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه راه ایران برای طرح شکایت از اقدام مخاطره آمیز جنگنده های آمریکایی باز است،گفت: نهادها و مجامع بین المللی نیست به ماجرای تعرض به هواپیمای مسافربری...
۱۳۹۹/۵/۵ - ۱۹:۳۵
بیانیه سپاه به مناسبت سالروز عملیات مرصاد؛ بصیرت و هوشمندی ملت ایران ضامن شکست پروژه نفوذ و اراده دشمن در تحمیل مجدد سلطه استکبار بر کشور
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با گرامیداشت پنجم مردادماه سالروز عملیات غرور آفرین مرصاد؛ وحدت ،بصیرت و هوشمندی ملت را ضامن شکست پروژه نفوذ و اراده دشمن و وطن فروشان روسیاه در تسلیم ایران اس...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها