امروز: چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۸/۱/۲۹ - ۱۹:۴۲
شناسه خبر: ۴۲۶۴۶۹
 
ارتش و سپاه در آق قلا؛ تا آخر در کنار مردم می مانیم
فرماندهان قرارگاه های ارتش و سپاه در آق قلا در گفت وگوهای جداگانه با خبرنگاران ایرنا اطمینان دادند که تا عادی شدن وضعیت و پایان کار امداد، نجات و بازسازی این شهر سیل زده را ترک نخواهند کرد و در کنار مردم می مانند.

به گزارش طایفه نوتی زهی به نقل از خبرنگاران ایرنا در شهر سلیزده آق قلا از شهرهای گلستان واقع در 15 کیلومتری شمال گرگان مرکز استان گشتی زدند، با مردم هم صحبت شدند و با مسئولان نهادهای امدادی از جمله قرارگاه های ارتش و سپاه در این شهر گفت وگو کردند. 
علی عبداللهی فرمانده مقر نیروهای اعزامی از سپاه تهران (ناحیه مسلم – حوزه بسیج) و نیز نماینده دانشگاه جامع امام حسین (ع) در آق قلا است که نیروهایش همچنان سرگرم کمک، امداد و تامین و توزیع اقلام مورد نیاز به سیلزدگان هستند، گفت: نیروهایش از ابتدای درگیر شدن شهر با جریان سیلاب عظیم نوروزی، با کمک رسانی به سیلزدگان وارد عملیات امداد و نجات شدند. 
وی افزود: این نیروها با قایق های موتوری کار نجات افرادی که در خانه هایشان گرفتار شده بودند را آغاز کردند و آنان را به مناطق امن انتقال دادند. 
نیروهای جهادی وابسته به سپاه و بسیج تهران همچنین در کار توزیع اقلام بهداشتی و مواد غذایی به آنهایی که نتوانستند خانه های خود را ترک کنند، با سایر نیروهای امدادی مشارکت کردند. 
عبداللهی گفت، در این مدت علاوه بر مواد غذایی ، اقلام مورد نیاز و ضروری مانند پتو ، فرش و لوازم گرمایشی میان سیلزدگان توزیع کردیم. 
این مسئول نیروهای جهادی در آق قلا در خصوص اقدامات بعدی این نیروها در منطقه سیلزده گفت، برای خارج کردن آب از منطقه نیز وارد عمل شدیم و عملیات تخلیه آب از منطقه را با ایجاد کانال های جدید و هدایت آن به سمت مسیرهای منتهی به دریا به اجرا گذاشتیم. 
وی در خصوص ادامه عملیات کمک رسانی هم گفت که آنها هم اکنون در حال برآورد نیازهای مردم هستند تا از طریق بسیج سازندگی و سایر ارگان ها این نیازها به موقع تامین شود و علاوه بر این برای بهبود عملیات کمک رسانی با کمک معتمدان محلی از سطح منطقه آمارگیری شده است تا از این پس بصورت منظم تری کمک ها در منازل توزیع شود. 
از این افسر سپاه پاسداران در خصوص برخی نگرانی ها مبنی بر اینکه ممکن است با خارج شدن آب از منطقه نیروهای داوطلب و جهادی نیز منطقه را ترک کنند، گفت: تا بازسازی منازل و پایان عملیات عمرانی در منطقه خواهیم ماند و مردم خوب میهنمان را در این منطقه تنها نخواهیم گذاشت. 
وی تعامل مردم آق قلا با نیروهای امدادی را عالی توصیف کرد و از همکاری میان سایر نیروهای امدادی نیز ابراز رضایت کرد. 
در ورودی شهر آق قلا از سمت گرگان با سرهنگ دوم حجت جلال جمعی قرارگاه عملیاتی لشکر 30 پیاده گرگان هم گفت وگو کردیم. 
وی در توضیح چگونگی ورود این نیروها به عملیات امداد و نجات در استان گلستان گفت: قرارگاه عملیاتی لشکر 30 پیاده گرگان همراه تیپ 230 متحرک هجومی و با حمایت نیروی زمینی ارتش از ابتدای شروع بحران در استان ماموریت خود را از شهرستان گنبد آغاز کرد و در حال حاضر با تمام امکانات مهندسی و خودرویی همزمان در شهرهای آق قلا و گمیشان سرگرم انجام وظیفه هستند. 
ارتش در عملیات کمک به آق قلا و گمیشان از انواع بیل های مکانیکی، خودروهای باری بنز، مایلر و نیز نفربرهای بی تی آر (آبی خاکی) خود استفاده کرد و همچنین بالگردهای هوانیروز که در روزهای اول سیل امکان کمک از طریق زمین و با خودرو نبود، با عملیات بارریزی (اقلام امدادی) و نیز هلی برن امداد رسانی کرد. 
جلال ضمن یادآوری این نکته، همچنین گفت که گروه مهندسی قرارگاه منطقه ای شمال شرق نیروی زمینی ارتش با همکاری کارکنان پایور وظیفه تیپ 230 متحرک هجومی و قرارگاه لشکر 30 نسبت به حفر کانال و احداث پل های موقت برروی جاده تخریب شده جهت تسهیل در عبور و مرور و کمک رسانی اقدام کرده اند. 
این افسر ارتش در خصوص برخی عملیات در داخل مناطق شهری نیز گفت تخلیه آب از 4 محله شهر گنبد و تخلیه لجن و گل از منازل و محله ها در محله های کل آباد ، عیدگاه و تازه آباد آق قلا از جمله فعالیت های این نیروها بوده است. 
وی گفت این عملیات با مشارکت نیرهای بسیجی، جهاد دانشجویی، دانشجویان بسیجی همراه بوده است. جلال همچنین تعامل با نیروهای امدادی سپاه و بسیج در عملیات تخلیه آب و لجن و گل از محلات و منازل آق قلا را بسیار عالی توصیف کرد. 
از این افسر ارتش در آق قلا هم سوالمان را تکرار کردیم، آیا با فروکش کردن آب منطقه را ترک خواهید کرد؟ وی گفت : البته برخی ماشین آلات و تجهیزات مهندسی و نیروهای مربوط به آن با پایان کار تخلیه آب و لجن کشی، دیگر کاری در منطقه ندارند و به همین دلیل منطقه را ترک خواهند کرد. 
سرهنگ جلال تاکید کرد: اما سایر نیروها تا هنگامی که نیاز باشد و مشکلات مردم به حداقل برسد، در منطقه خواهند ماند و پابه پای سایر دستگاه های متولی دولتی و نیروهای مسلح در کنار مردم مناطق سیلزده استان گلستان خواهیم ایستاد. 
شهر آق قلا حالا 4 – 5 روزی است که با فروکش کردن آب در اکثر محلات و خروج آن از بخش شمالی و شرقی در تکاپوی بازگشت به زندگی است. بسیاری از مغازه باز شده اند و جنب و جوش زیادی در محلات توسط مردم در حال انجام است. 
ماموران ادارات برق، آب، راه و شهرسازی و نیز شهرداری و سایر ادارات و دستگاه ها در حال ترمیم خسارات و آسیب های وارده در سیل اخیر هستند و مردم را هم می شود دید که با بیل و تی و جارو در حال رفت و روب و شست و شوی محیط زندگی خود هستند. البته کار تخلیه لجن و گل از منازل خود عملیات بزرگی می طلبد و کار دشواری است. 
در گشت و گذار در شهر بنرهایی دیدیم که بر برخی هاشان ثبت شده بود 'ارتش فدای ملت ' و در دیگری 'سپاه در خدمت ملت ' و جالب اینکه اهالی آق قلا هم هربار که از کمک رسانی ها صحبت شد به حضور نیروهای ارتش و سپاه نیز اشاره کردند. 

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۶/۲۶ - ۱۹:۳۷
مذاکره با آمریکا در هیچ سطحی انجام نخواهد شد
رهبر انقلاب با اشاره به طرح مجدد موضوع مذاکره از جانب آمریکایی‌ها، هدف آنها از ترفند مذاکره را تحمیل خواسته‌های خود و اثبات تأثیرگذاری فشار حداکثری بر ایران خواندند و بیان کردند: سیاست فشار حداکثری در...
۱۳۹۸/۶/۲۶ - ۱۹:۳۳
اجرای ۵۰۰ برنامه محوری در هفته دفاع مقدس و بیش از ۱۰ هزار برنامه در شهر‌ها و روستا‌های کشور
رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس برنامه‌های امسال هفته دفاع مقدس را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۶ - ۱۹:۳۱
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
نشست روز گذشته سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا با مواردی از جمله توافق بر سر تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی سوریه و نیز ابراز نگرانی از وضعیت شمال شرق سوریه و مخالفت با اقدامات آمریکا به کا...
۱۳۹۸/۶/۲۶ - ۱۹:۲۸
بازنشستگان نیروهای مسلح پشتوانه اقتدار ایران اسلامی هستند
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: تمام سعی و تلاش وزارت دفاع و نیروهای مسلح ارتقاء منزلت اجتماعی و معیشت پیشکسوتان جهاد و شهادت است چرا که بازنشستگان نیروهای مسلح در واقع سند افتخار، سربلندی و پش...
۱۳۹۸/۶/۲۶ - ۱۹:۲۵
جهت‌گیری دولت تبدیل سواحل مکران به یکی از مهمترین کانون‌های توسعه کشور است
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر صیانت از اراضی ملی در سواحل مکران، گفت: جهت‌گیری دولت تبدیل سواحل مکران به یکی از مهمترین کانون‌های توسعه کشور است.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۱۶:۰۹
سرلشکر صفوی به دبیرکل حزب الله لبنان تسلیت گفت
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا طی پیامی به دبیرکل حزب الله لبنان درگذشت حجت الاسلام والمسلمین شیخ «حسین کورانی» را تسلیت گفت.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۱۶:۰۶
تولید قدرت دفاعی در نظام اسلامی بدون نهادینه شدن ارزش های اسلامی پایدار نخواهد بود/ کار سازمان عقیدتی ارتقاء هوشیاری ،بصیرت دینی، انقلابی و صیانت از نیروهای نخبه است
رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع گفت: تولید قدرت دفاعی در نظام اسلامی بدون نهادینه شدن ارزش های اسلامی پایدار نخواهد بود و در پیاده سازی ارزش های اسلامی در بدنه کارکنان صنعت دفاعی به عنوان یک ضرور...
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۱۶:۰۲
همکاری ایران، روسیه و ترکیه باعث امنیت بیشتر در سوریه شده است
رئیس جمهوری گفت: همکاری ۳ کشور ضامن روند آستانه (ایران-ترکیه و روسیه) باعث امنیت بیشتر در سوریه شده است.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۱۵:۵۷
راهبرد رونق تولید نباید در حد یک شعار باقی بماند
رئیس قوه قضاییه با اشاره به نامگذاری سال جاری با عنوان رونق تولید تاکید کرد: نباید اجازه دهیم که این راهبرد در حد یک شعار باقی بماند بلکه باید با حمایت حقوقی، قضایی و تسهیلاتی از کارآفرینان و صاحبان س...
۱۳۹۸/۶/۲۴ - ۱۹:۴۷
آمریکایی‌ها جرقه جنگ را بزنند، پایگاه‌ها و ناوهای‌شان را زیر موشک و آتش خواهیم برد
فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: علاوه بر پایگاه‌های آمریکا در منطقه، ما همه شناورهای آنها اعم از ناوها و رزم‌ناوها را تا برد 2 هزار کیلومتر زیر آتش موشک‌های‌مان داریم و دایم داریم آنها را رصد می‌کنیم....

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها