امروز: جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
وبسایت خبری
سرویس : سیاسی
زمان : ۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۸:۲۲
شناسه خبر: ۴۲۶۱۵۸
 
امیر دریادار ‌خانزادی:
آمریکا با رأی ایران از اجلاس فرماندهان نیروی دریایی اقیانوس هند کنار گذاشته شد
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکا با رأی ایران از اجلاس فرماندهان نیروی دریایی اقیانوس هند کنار گذاشته شد.

به گزارش طایفه نوتی زهی به نقل از روابط عمومی ارتش ،امیر دریادار حسین خانزادی ظهر امروز در تجمع عظیم انقلابیون جوان در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی این شهر با اشاره به اهمیت دریا و حضور مقتدرانه در آب‌های آزاد اظهار کرد: بخش زیادی از نقاط جمعیتی ایران در کنار دریاها شکل گرفته‌اند و به برکت انقلاب اسلامی رشد و توسعه معناداری در سواحل اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه دسترسی به آب‌های آزاد و دریاها مزیت‌ها و ظرفیت‌های زیادی در اختیار کشورها قرار می‌دهد، افزود: این دسترسی اجازه می‌دهد سیستم پیوسته تحرک در خدمت تجارت جهانی قرار بگیرد و افزون براین امکان دسترسی بدون واسطه به همه خشکی‌های زمین و امکان تولید ملی را افزایش می‌دهد.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش گفت: دسترسی ما به دریا فرصتی برای توسعه پایدار، پیشرفت و افزایش ثروت فراهم کرده و همین امر سبب شده ‌تا قدرت‌های استکباری سوار به شناورهای خود شوند و ناوگان نظامی خود را برای تأمین منافع نامشروع خود به کار می‌گیرند.

وی عنوان کرد: تمدن‌های بزرگ‌تر، پایدارتر و معنادارتر در کنار دریاهای آزاد مستقر هستند، به همین خاطر است که مقام معظم رهبری تأکید دارند که دریا برای یک کشور فرصت بزرگ برای پیشرفت و حفظ منافع ملی است.

امیر دریادار خانزادی با اشاره به اهمیت منطقه خاورومیانه خاطرنشان کرد: از 9 نقطه راهبردی، 3 نقطه و 5 گذرگاه مهم جهان که می‌تواند 3 اقیانوس بزرگ جهان را به هم وصل کند، در منطقه خاورمیانه واقع شده است و امروز اگر در منطقه یمن کشمکش بزرگی شکل گرفته که فاجعه انسانی به دنبال داشته است؛ یکی از دلایل آن اهمیت تنگه باب‌المندب است.

وی گفت: تمام آنچه از غرب وارد و یا از اقیانوس هند خارج شود باید از این گذرگاه‌ها عبور کند و برای همین است که استکبار جهانی، آمریکایی‌ها و عربستانی‌ها دست خود را به خون یمنی‌ها آغشته کردند.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش بیان داشت: روزانه از تنگه هرمز 17 میلیون بشکه نفت صادر می‌شود که بنابراعلام رسمی و غیررسمی دولت حدود یک میلیون بشکه آن متعلق به جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: استفاده از این ظرفیت‌های سیاسی، نظامی و امینتی، نیاز به امنیت معنادار در دریا دارد لذا ما باید بتوانیم اراده خود را از طریق دریا به دیگران تحمیل کنیم و امروز وقتی پرچم ما بر عرشه‌های ناوشکن این مملکت به اهتزاز در می‌آید و برای ملت‌های دیگر جهان نیز الهام‌بخش است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی با 12 کشور مرز دریایی دارد، گفت: از مجموع مرزهای ایران 63  درصد زمینی و بقیه مرز دریایی است ولی با این حال فقط 7 درصد صادرات کشور از مرزهای زمینی انجام می‌شود و 93 درصد صادرات و حدود 80 درصد واردات کشور از طریق مرزهای دریایی است.

امیردریادار خانزادی با بیان اینکه منطقه خاورمیانه قلب انرژی جهان است، افزود: 69  درصد گاز و 71 درصد نفت جهان در بیضی انرژی جهان در دریاهای این منطقه واقع شده و برای همین است که هر کشوری به منابع انرژی منطقه دست پیدا کند می‌تواند به ژاپن، چین و حتی اروپا هم فشار بیاورد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: ظرفیت گذرگاهی بزرگی در منطقه داریم که انبار انرژی و راه تسلط بر دریاهای بزرگ جهان و تسلط بر تجارت دریایی است. اگر این منطقه دارای امنیت و ثبات باشد می‌تواند قدرت، ثروت، تسلط، منزلت و هم روند تولید کند.

وی با اشاره به شرایط ژئوپلتیکی جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه بیان داشت: ایران در جایی بسیار حساس و مهم قرار دارد. سال‌ها است که سایه سنگین استکبار بر این منطقه سایه افکنده و همه تلاش خود را به کار گرفته‌‌اند تا این منطقه صاحب امنیت و ثبات نباشد. زیرا به خوبی می‌دانند ایران به منابعی دسترسی پیدا کرده که بهره‌برداری از آن می‌تواند بسیاری از معادلات را در منطقه تغییر دهد.

امیر دریادار خانزادی با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند چرا در این شرایط سخت اقتصادی شما همچنان ناو و زیردریایی می‌سازید، ادامه داد: ما برای داشتن تسلیحات دفاعی سرمایه‌گذاری می‌کنیم زیرا دشمن آماده است در صورت ضعف ما، پاهایش را روی شانه‌های ما بگذارد و غیرت ایرانی ما این اجازه را نمی‌دهد.

وی با تأکید بر امنیت و ثبات در خلیج فارس و آب‌های اقیانوسی که ایران به آن دسترسی دارد، گفت: ناوگروه پنجم یا همان ناوگروه مرکزی آمریکا 10 سال است که در بحرین حضور دارد و ادعا می‌کنند کشتی‌ها را اسکورت می‌کنند. حدود 5، 6 سال قبل خودم از فرمانده ناوگروه مرکزی آمریکا سوال کردم شما که ادعای تأمین امنیت را دارید چرا نتوانسته‌اید جلوی دزدی دریایی را بگیرید و واقعا آنان هم جوابی برای گفتن نداشتند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: با وجود ادعاهای آمریکا، دزدی دریایی نه تنها کاهش نیافته بلکه بیشتر هم شده است. دزدانی که به تلفن ماهواره‌ای و سلاح‌های اتوماتیک پیشرفته سبک دسترسی دارند و از فاصله 700 مایلی رد نفت‌کش‌ها یا کشتی‌های تجاری را می‌زنند؛ این قضیه بودار است و به این معناست که کسی اطلاعات این کشتی‌ها را به آنها می‌دهد.

وی با اشاره به حضور ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش در بنادر اقیانوس هند و خلیج عدن اظهارداشت: در منطقه خلیج عدن 10 سال است که شبانه‌روز حضور داریم. تاکنون 58  ناوگروه به این منطقه اعزام کرده‌ایم. اوایل در جیبوتی پهلو می‌گرفتیم اما وقتی آمریکایی‌ها براین کشور سوار شدند، دیگر امکان پهلوگیری در بنادر این کشور نبود. دشمن در راستای دسترسی استراتژیک ایران، یمن را هم به این وضعیت درآورده است.

امیر دریادار خانزادی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از دزدی دریایی و تأمین منابع اقتصادی کشور حضور شبانه‌روزی ما در این مناطق ضروری است.

وی بیان داشت: در 3 دوره اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند، آمریکایی‌ها با رأی ایران از عضویت در این اجلاس کنار گذاشته شدند و این نشان می‌دهد وقتی با اقتدار وارد شویم می‌توانیم تهدیدهایی که دشمنان می‌خواهند به ما تحمیل کنند را مهار کنیم.

وی با اشاره به هجمه‌های دشمن علیه جمهوری اسلامی و نقش مهم تنگه هرمز در تعیین معادلات منطقه‌‌ای و بین‌المللی گفت: تنگه هرمز مهم‌ترین تنگه راهبردی انرژی جهان است. دشمنان ما برای اینکه منطقه غرب آسیا پایدار نباشد گروه‌های تروریستی، جنگ‌های نیابتی و غیره به راه‌انداخته‌اند. قصد دشمن از این اقدامات، افزایش هزینه‌های امنیتی برای ایران و مهار وضعیت ژئوپلتیکی منطقه است. دشمن می‌خواهد ما هزینه‌های بیشتری برای استقلال‌مان بپردازیم.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش تصریح کرد: با برجام و لبخند آمریکایی‌ها نباید آنها را دوستان خودمان بدانیم. تا زمانی که تاریخ هست و این منطقه ظرفیت‌های بسیار زیاد خود را دارد دشمنی آمریکا و استکبار پابرجا خواهد بود. باید تلاش کنیم همانطور که جبهه مقاومتی در زمین شکل گرفته و قدرتمند شده است، در دریا هم با قدرت این جبهه شکل بگیرد.

وی در ادامه ساخت تسلیحات دفاعی و همچنین افزایش امتداد راهبردی را به عنوان مهم‌ترین اقدامات پس از دوران دفاع مقدس برشمرد و گفت: قبلا ما فقط در خلیج فارس و دریای عمان بودیم اما با دستور مقام معظم رهبری پیش رفتیم و امروز در منطقه‌ای که 2 میلیون و 70 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد، حضور پیدا کرده‌ایم.

امیردریادار خانزادی با بیان اینکه در 40 سال گذشته جمهوری اسلامی ایران همیشه تحریم بوده و شکوفایی امروز حاصل تلاش‌های جوانان این کشور است، اظهار داشت: پیچیده ترین تجهیزات دفاعی، زیردریایی‌ها هستند که امروز همه را در همین کشور می‌سازیم.

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۷:۱۳
به مدد" توان داخلی" در حوزه دفاعی خودکفاییم/تحریم‌های دشمنان برداشته نخواهد شد، باید آنها را بی خاصیت کنیم
فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه تحریم‌های دشمنان هیچگاه برداشته نخواهد شد و باید آنها را بی خاصیت کنیم ،گفت: همانگونه که در حوزه تسلیحاتی به ویژه در عرصه موشکی برغم تحریم های شدید توانستیم با...
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۷:۰۸
هیات پاکستانی اجلاس مرزی قول پیگیری آزادی 7 مرزبان ایرانی را داد
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: آزادسازی هفت نفر از مرزبانان ربوده شده ایرانی از مهمترین موضوعات مطرح شده در بیست و دومین اجلاس مشترک مرزی ایران و پاکستان بود که هیات پاکستانی قول...
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۷:۰۴
تکمیل بیش از۹۰۰ کیلومتر زیرساخت جاده ای با حضور ۵ گروه مهندسی سپاه در سیستان وبلوچستان
فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور از تکمیل بیش از۹۰۰ کیلومتر زیرساخت جاده ای با حضور پنج گروه مهندسی سپاه در سیستان وبلوچستان خبر داد و گفت: از سال88 تاکنون خیلی از خلاء ها را بررس...
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۷:۰۰
توافق گروه های یمنی برای آتش بس در الحدیده
طرف های یمنی درباره برقراری آتش بس در شهر و بندرالحدیده وبنادر الصلیف و عین عیسی به توافق رسیدند.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۹:۳۰
همه حواس‌شان را جمع کنند؛ ممکن است دشمن برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشد
رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: نقشه‌ آمریکا این است که به‌کمک تحریم و کارهای ضدامنیتی در کشور ما اختلاف و جنگ داخلی و مشکلات ایجاد کنند.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۹:۲۶
بهترین تجلّی بسیج در خدمت‌رسانی است
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: بسیج برای استحکام و برنامه‌ریزی طرح‌های خود حساب ویژه‌ای روی جوانان مستعد و انقلابی باز کرده است.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۹:۲۴
دانشجویان باید «عدالتخواهی» را در تراز انقلاب اسلامی مطالبه کنند+گزارش تصویری
وزیر دفاع گفت: دانشجویان ، فرماندهان و افسران جنگ نرمی هستند که در عصر حاضر بیش از هر دوره ای باید آگاه تر و هوشیارتر در راه مبارزه با استکبار ، مفهوم عدالتخواهی را در محیط بین الملل مطالبه کنند.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۹:۲۲
استانداران برای پیشبرد برنامه های توسعه تلاش مضاعف کنند
رییس جمهوری، استانداران را به تلاش مضاعف برای تسریع در پیشبرد برنامه های توسعه ای و سازندگی استان ها فرا خواند و تاکید کرد: باید با اولویت شایسته گزینی ازهمه نیروهای متخصص و بااستعداد با هر ایده و سلی...
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۹:۱۸
خط آهن چابهار - مشهد؛ مسیر پیشرفت جنوب شرق کشور
خط آهن چابهار - زاهدان - مشهد به عنوان مکمل طرح توسعه بندر شهید بهشتی و محور ترانزیتی، ظرفیتی تاریخی برای سیستان و بلوچستان است که در صورت بهره برداری می تواند برای کشور درآمدی مشابه درآمد نفت یا حتی ...
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۱۶:۳۶
گسترش رویش‌های انقلاب موجب شکست دشمن در تهاجم به معنویات خواهد شد
رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: رویش‌های انقلاب در سراسر کشور محسوس است و با تلاش و گسترش این رویش‌ها، دشمن در تهاجم به معنویات نیز همچون جنگ سخت، شکست خواهد خورد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها