امروز: چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
وبسایت خبری
سرویس : سیاسی
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۲۰:۱۳
شناسه خبر: ۴۲۶۰۴۶
 
لاریجانی:
توان مقابله با تحریم ها را داریم
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بنیه اقتصادی کشور ضعیف نیست، گفت: باید از ظرفیت مردم استفاده کرد و اگر نیروها فعال شوند استعداد کشور بالفعل می شود و می توان با تحریم ها مقابله کرد، باید با کشورها روابط تجاری داشته باشیم و به تولید داخل اهمیت دهیم.

به گزارش طایفه نوتی زهی به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی عصر سه شنبه در یادواره سرداران و 1500 شهید نیروی انتظامی تهران بزرگ که در سالن اجتماعات وزارت کشور برگزار شد، با بیان اینکه این جلسه بسیار باعظمت به نام شهدای نیروی انتظامی مزین شده است، بیان کرد: این حرکت انقلابی که فرزندان، همسران و پدران شما برای امنیت کشور و سعادت ملت ایجاد کردند، یک فداکاری است؛ ثمره خون شهیدان باعث شد تا انقلاب اسلامی سرپا و با عظمت بایستد و ملت ایران با عزت مندی زندگی کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تشکر از فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ برای برگزاری این جلسه ادامه داد: فعالیت نیروی انتظامی متنوع بوده، از ایجاد نظم در شهرها تا مبارزه با اشرار و بر هم زنندگان نظم عمومی را در بر می گیرد و همچنین صیانت از مرزها و مبارزه با قاچاق از اقدامات مهم نیروی انتظامی بوده و شما در یک حرکت بسیار پرتأثیر در کشور قرار دارید.
وی از خدمات نیروی انتظامی در مراسم اربعین سپاسگزاری و بیان کرد: نیروی انتظامی توانست این جمعیت زیاد را در زمانی کوتاه بسادگی از مرزها عبور دهد و نظم را در مرزها برقرار کند.
لاریجانی یادآور شد: اینکه امروز مردم ایران با امنیت در کشور، شهرها و روستاها زندگی می کنند مدیون زحمات نیروی انتظامی است و همه ما قدردان زحمات شما به ویژه خانواده شهدا هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهدا با تمام هستی برای آسایش مردم تلاش کردند و هرگز فراموش نمی شوند، گفت: شهید مطهری گفته است که خون شهدا یک حماسه در یک ملت ایجاد می کند؛ داشتن یک تفکر مجاهدانه در کشور باعث ایجاد روحیه حماسی در یک ملت می شود. 
لاریجانی با عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت محمد (ص) و امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) با بیان اینکه روزهای آخر ماه صفر بسیار حزن انگیز است، افزود: این روزها برای پیروان اسلام بسیار حزن انگیز است؛ اینکه چه دستاوردی می توان از این جلسات بسیار مهم داشت امری مهم است. 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از افتخارات مسلمان ها این است که هم 23 سال زندگی پیامبر اسلام سیره ای به جا گذاشت و هم زندگی ائمه این است که حدود 273 سال تجربه زیست پاک داشتیم که معصومین برای ما به یادگار گذاشتند و از همه افکار آن ها می توان برای داشتن زندگی در تراز تفکر اسلامی استفاده کرد. 

** روحیه استقامتی از ویژیگی های مهم زندگی پیامبر و ائمه اطهار بود 
لاریجانی با یادآوری اینکه روحیه استقامتی از ویژگی های مهمی بود که در زندگی پیامبر و ائمه اطهار کاملاً دیده می شد، تصریح کرد: اینکه اسلام در بطن یک جامعه جاهلی توانست رشد کند، بسادگی انجام نشد بلکه زمانی که پیامبر در مکه بودند و همچنین زمانی که به مدینه مهاجرت کردند، فقط مشکلات را تحمل می کردند؛ در ابتدا ترور شخصیت شدند و در شهر راه انداختند که ایشان حرف های شاعرانه می زند اما پیامبر ایستادگی کرد. 
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مرحله بعد، ترور فیزیکی راه انداختند به گونه ای که حتی دندان مبارکشان شکسته شد اما پیامبر باز هم استقامت کرد؛ شکنجه های بسیار سنگینی در مورد پیامبر و خاندان ایشان انجام شد اما استقامت پیامبر باعث ایجاد حرکت اسلامی شد. 
لاریجانی یادآور شد: زمانی که در شعب ابی طالب آنها محاصره اقتصادی شدند مسلمانان بی بضاعت بودند اما محاصره اقتصادی را تحمل کردند؛ اینکه در فاصله کوتاهی تفکر اسلامی به سمت ایران آمد و امپراطوری را در برگرفت و همچنین به سمت شمال آفریقا رفت و تا مصر را تحت تأثیر قرار داد و تا گل که فرانسه امروزی است پیش رفت، نتیجه استقامت ها بود و این استقامت ها یک تفکر را گسترش و پرورش داد. 

** آن چیزی که باعث سرافرازی یک ملت می شود، روحیه استقامت است 
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه امروزه آن چیزی که باعث سرافرازی یک ملت می شود روحیه استقامت است، گفت: اگر این روزها عزاداریم باید بدانیم سنت اولیا چگونه بوده و چکار کردند که همچنان اسلام رو به رشد بوده و به دست ما رسیده است. 
لاریجانی با بیان اینکه یکی از نگرانی های پیامبر تخفیف دین در جامعه بود، افزود: نگرانی وی از مشرکان نبود بلکه از امت خود نگرانی داشتند؛ ایشان می فرمودند من از خفیف دانستن دین در جامعه نگرانم؛ دین مجموعه ای از امورات بوده که یکی از آن ها اعتقادات است و اگر بر اعتقادات دین خلل وارد شود، دین تخفیف پیدا می کند. 
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: زمانی جریان چپ در کشور ما رایج بود و آن‌ها می‌گفتند مستضعفین همان پرولتاریاست و شهید مطهری با این تفکر مبارزه می‌کرد؛ یکی از نگرانی های شهید مطهری انحراف در اعتقادات بود؛ اوایل انقلاب گروه های مختلفی پرچم اسلام داشتند و دم از انقلاب اسلامی می زدند اما منحرف بودند. 
وی با بیان اینکه بخش دیگری از دین، شعائر دینی است، بیان کرد: وقتی ظاهر شعائر دینی در کشوری حفظ اما باطن نداشته باشد، تخفیف دین است و یکی از مصادیق مهم در تفکر اسلامی، روحیه مجاهدانه است که اگر در جامعه ای رخت ببندد، بر اساس فرمایشات امام علی (ع) لباس ذلت به تن امت پوشانده می شود. 

** خیلی از جوامع امروزی پول، نفت و گاز دارند اما ذلیل هستند 
لاریجانی با یادآوری اینکه خیلی از جوامع امروزی پول و نفت و گاز دارند اما دلیل هستند، تصریح کرد: آمریکایی ها و اسرائیلی ها به این جوامع دستور می دهند و به این دلیل ذلیل شدند که اهل مجاهدت نیستند؛ فقط ظاهر اسلام را گرفتند و باطن اسلام که داشتن یک روحیه مجاهدانه است را رها کردند. 
وی ادامه داد: ظاهراً می گویند اهل نماز هم هستیم اما حقیقت تفکر دینی را ندارند؛ زمانی که پیامبر (ص) فرمودند من نگرانی از تخفیف دین دارم، نگران این بود که پوسته ای از دین باقی بماند و حقیقت از بین برود؛ همچنان که اوایل انقلاب گروه‌های مختلف دم از اسلام انقلابی می‌زدند اما منحرف بودند؛ آن‌ها پوسته اسلام را داشتند ولی حقیقتش را از بین می‌بردند. 
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این افتخار بزرگ برای ملت بزرگ ایران است که تربیت راه امام را در خودشان تثبیت کردند؛ امام جریان مجاهدت را در کشور ما زنده کردند؛ اینکه امروز 1500 شهید فقط مربوط به نیروی انتظامی تهران است، آن ها فرزندان امام راحل هستند. 
لاریجانی ادامه داد: همه فشارها را به ایران وارد می کنند اما ایران روی پای خود ایستاده است؛ هرچند علیه ایران شعار می دهند و حرف می زنند اما در دل برای ایران احترام قائل هستند. 
وی با یادآوری سفر خود به کشوری اروپایی، گفت: با یکی از بزرگان این کشور راجع به روابط با ایران صحبت کردم که چند نفر از کهنه سربازان جنگ جهانی نیز در این جلسه حضور داشتند و اغلب سیاستمداران حاضر در این جلسه صحبت می کردند که چرا راجع به فلسطین موضع دارید و چرا روش انقلابی دارید و مناسبات شما با کشورها به هم می خورد و ما را نصیحت می کردند؛ و به آن ها پاسخ هایی داده شد و یکی از پیرمردان این جمع که از کهنه سربازان بود، نزدیک من شد و گفت که شما به حرف های آن ها گوش فرا دهید اما بدانید آن ها در قلب خود برای شما احترام و ارزش قائل هستند زیرا شما روی پای خود ایستاده اید. 
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه امکانات اغلب کشورهای منطقه از ما بیشتر است و می توانند روی پای خود بایستند و به مردمشان آموزش دهند و آن ها را به سلاح دانش و فن مسلح کنند، یادآور شد: اما آن ها به جای این اقدام به آمریکایی ها پایگاه می دهند و ذلیلانه زندگی می کنند. 
لاریجانی ادامه داد: کشورها به رئیس جمهوری عجیب و غریب آمریکا پول داده و 110 میلیارد دلار از آمریکا سلاح خریدند و ترامپ باید به آن ها احترام بگذارد اما با ادبیات سخیف با آن ها صحبت می کند؛ چرا باید با مسلمان به این نحو برخورد کنند؛ چرا آن ها به این روز افتادند؛ به این دلیل است که روی پای خود ایستادگی نکردند و نخواستند سختی بکشند اما فرزندان امام آموختند اگر عزت می خواهند باید پیام رسول الله را که همانا استقامت است که عزت می آفریند را در زندگی خود تعبیه کنند؛ این استقامت زمانی در جنگ بود و زمانی اشکال دیگر داشت و امروز با شکل جدید آن مواجه هستیم. 
وی با یادآوری اینکه یکی از نکات مهم در زندگی پیامبر اسلام این است که در حکومت کردن اهل خیانت نبودند، گفت: نه اینکه بلد نبودند، بلکه آن را خلاف جوانمردی می دانستند و اگر پیمانی می بستند به آن عمل می کردند؛ امروزه سیاست بین الملل را ببینید! 
لاریجانی با بیان اینکه ما در این جنگل سیاست بین‌المللی زندگی می‌کنیم، افزود: چرچیل یک سیاستمدار مهم در 100 سال اخیر بوده که گفته است ما پیمان‌ها را زیر پا می‌گذاریم؛ این قانون زورگویی در دنیا حاکم شده و در موضوع هسته‌ای، نمونه‌ای از این تفکر را شاهد بودیم. 
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این کشورها در مقابل ایران جمع شده، مذاکره کردند و قراردادی را بستند که حتی آن در سازمان ملل ثبت شد؛ اما حالا رئیس جمهوری پیدا شده که می‌گوید این قرارداد را قبول ندارم و این همان تفکر چرچیلی است و ملت‌ها باید این تجربه را در نظر گرفته و بر روی پای خود بایستند. 
لاریجانی تأکید کرد: اگر جمهوری اسلامی ایران امروز بر روی بُعد نظامی خود ایستادگی می‌کند و برخی خرده می‌گیرند که چرا آنقدر اصرار دارید، برای همین سلسله سیاست‌هاست تا اگر آنها حس کنند با کشور ضعیفی روبرو هستند مانند عربستان، تحقیرش می‌کنند؛ اما اگر قوی بوده و موشک و سلاح نظامی داشته باشیم به آن احترام می‌گذارند. 
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌ امروز در سیاست از هر وسیله‌ای برای رسیدن به هدف استفاده می‌کنند؛ اما افرادی که از سیاست نبوی پیروی می‌کنند برای رسیدن به هدف از وسیله حق استفاده می‌کنند. 

** رهبر انقلاب با دقت راه را برای حضور مردم در اقتصاد فراهم می‌کنند 
لاریجانی با تأکید بر اینکه رهبر انقلاب با دقت راه را برای حضور مردم در اقتصاد فراهم می‌کنند، افزود: آمریکایی‌ها نمی‌توانند همه صحنه بین‌المللی را همراه خود کنند؛ آنها شرایط را هم نمی‌توانند سخت‌تر از این کنند اما اگر ما روی پای خود بایستیم آنها را مأیوس می‌کنیم؛ همچنان که روحیه استقامت ما در جنگ باعث شده امروز آنها جرأت جنگ با ایران را نداشته باشند؛ بنابراین اگر در اقتصاد هم مقاوم باشیم، به دنبال تحریم نخواهند رفت و اگر بروند هم تأثیری نخواهد داشت. 
رییس قوه مقننه کشورمان یادآور شد: ملتی می‌تواند سرافراز باشد که هم مجاهد باشد و هم جوانمرد؛ در انقلاب ما وقتی جنگ تمام شد و قطعنامه 598 پذیرفته شد، دشمن دوباره حمله کرد و جبهه‌ها پر از نیروی بسیجی شد. برخی گفتند الان وقت حمله است اما امام (ره) گفتند پیمانی که قبول کردیم را نقض نمی‌کنیم. 
لاریجانی با تأکید بر اینکه برخی مشکلات کشور عظمت انقلاب را پنهان می‌کند، اضافه کرد: انقلاب اسلامی انقلاب بزرگی بود و اهداف بزرگی هم دارد اما مسیر سختی را طی کرده ایم؛ ما از گردنه‌های بزرگی عبور کرده‌ایم؛ از تجزیه‌طلبی در ابتدای انقلاب تا ترور شخصیت‌ها و تحمیل 17 هزار شهید از سوی جریانات منحرف و منافقین؛ آن‌ها حتی علیه ما جنگ راه انداختند اما موفق نبودند زیرا راه درست بود و از راهبری داهیانه امام (ره) و رهبری برخوردار هستیم. 
وی با یادآوری عظمت ملت بزرگ ایران در منطقه، تصریح کرد: گاهی می‌گویند ائتلاف استراتژیک علیه ایران درست می‌کنیم؛ آن هم با کشورهای کوچک منطقه. مگر قبلاً این ائتلاف را درست نکردند؟ زمانی که حادثه اهواز رخ داد، چند کشور منطقه جسارت کردند؛ آن‌ها باید بدانند با چه کشوری حرف می‌زنند؛ البته آن‌ها می‌دانند با ملت مقاومی طرف هستند؛ الان هم دشمنان ما بساط تحریم اقتصادی را راه انداختند؛ زیرا تصور می‌کردند تحریم اقتصادی ما را به جان هم می‌اندازند. 
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دشمنان می‌خواهند اختلاف بین جریانات را دامن بزنند و بنیه اقتصادی ایران را از بین ببرند؛ به طور قطع تحریم‌ها علیه ملت ایران، بد، ظالمانه، نامردی و خلاف مقررات بین‌المللی است و در همه سطوح هم محکوم است؛ آن‌ها تصور می کنند می‌توانند به این شکل تسویه حساب کنند اما اشتباه می‌کنند؛ ملت ما ملت هوشیاری است و راه‌های مختلفی طی شده است. 

**ایران کشور کوچکی در منطقه نیست بلکه اصالت دارد و باتمدن است 
لاریجانی افزود: رهبری هم تمهیدات مختلفی اندیشیده‌اند؛ اگرچه با مشکلاتی مواجه هستیم و همه ملت هم می‌دانند تقصیر مسؤولان کشور نیست؛ این دشمنان بودند که پیمان‌شکنی کردند و حالا باید بدانند اگر پیمان شکنی کردند، باید خسارت بدهند؛ ایران کشور کوچکی در منطقه نیست بلکه اصالت دارد و باتمدن است. 
رییس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: عظمت ملت ایران در منطقه دیده می‌شود؛ گاهی می‌گویند ائتلاف استراتژیک علیه ایران درست می‌کنیم آن هم با کشورهای کوچک منطقه. مگر قبلاً این ائتلاف را درست نکردند؟ زمانی که حادثه اهواز رخ داد، چند کشور منطقه جسارت کردند. آن‌ها باید بدانند با چه کشوری حرف می‌زنند. البته آن‌ها می‌دانند با ملت مقاومی طرف هستند. الان هم دشمنان ما بساط تحریم اقتصادی را راه انداختند زیرا تصور می‌کردند تحریم اقتصادی ما را به جان هم می‌اندازند. 
وی با بیان اینکه شرایط فعلی کشور نیازمند بازسازی اقتصادی است، تصریح کرد: البته این کار زحمت زیادی دارد اما نتیجه بزرگی به دنبال خواهد داشت. 
رییس مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها نمی‌توانند همه صحنه بین‌المللی را همراه خود کنند و شرایط را هم نمی‌توانند سخت‌تر از این کنند، تصریح کرد: استقامت ما در جنگ باعث شده امروز آنها جرأت جنگ با ایران را نداشته باشند؛ بنابراین اگر در اقتصاد هم مقاوم باشیم، به دنبال تحریم نخواهند رفت و اگر بروند هم تأثیری نخواهد داشت.

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۲۰:۱۷
رفع محرومیت و ایجاد اشتغال در افزایش امنیت جامعه نقش بسزایی دارد
معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه گفت: نگاه ما به امنیت یک نگاه جامع است و معتقدیم ایجاد اشتغال و رفع محرومیت‌ها می تواند نقش بسزایی در ایجاد امنیت داشته باشد.
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۲۰:۱۴
اقدامات امروز آمریکا علیه ملت ایران جنگ و تحریم نیست، جنایت علیه بشریت است‌
رئیس جمهور گفت: اقدامات امروز آمریکا علیه ملت ایران جنگ و تحریم نیست، جنایت علیه بشریت است.
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۲۰:۱۱
۱۵ نفر در مورد موضوع واردات کاغذ تحت تعقیب هستند
سخنگوی قوه قضائیه گفت: 15 نفر در مورد موضوع واردات کاغذ تحت تعقیب هستند و طی استعلامی که از بانک مرکزی و وزارت صمت درباره میزان دقیق ارز‌های تخصیصی یافته و توزیع کاغذ گرفته ایم، منتظر پاسخ استعلام از ...
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۲۰:۰۷
عراق می تواند میان ایران و آمریکا میانجیگری کند
سید عمار حکیم با هشدار نسبت به تبعات خطرناک هر گونه درگیری در منطقه گفت که عراق می تواند میان ایران و آمریکا میانجیگری کند.
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۲۰:۰۳
آمریکا و اسرائیل مسئول تنش‌های منطقه‌ هستند
معاون حزب‌الله در گفت‌وگویی با نماینده دبیرکل سازمان ملل، تأکید کرد که زبان آمریکا و رژیم صهیونیستی زبان «تهدید و زور» است و این دو عامل تنش‌های منطقه هستند.
۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۱۹:۳۱
جمعی از شعرا، اهالی فرهنگ و ادب با رهبر انقلاب دیدار کردند
در شب ولادت حضرت امام حسن مجتبی کریم اهل بیت علیه‌السلام، جمعی از اهالی فرهنگ، شعر و ادب فارسی افطار را میهمان رهبر انقلاب بودند.
۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۱۹:۲۹
تمامی مسوولان در ایستادگی دربرابر آمریکا وتحریم ها اتفاق نظر دارند
«حسن روحانی» رئیس جمهوری شامگاه دوشنبه شب در دیدار علما وشخصیت‌های حوزوی؛ گفت: خوشبختانه امروز اتفاق نظر داریم که باید در برابر آمریکا و تحریم ها بایستیم و در این زمینه هیچ اختلاف نظری بین مردم و مقام...
۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۱۹:۲۳
اطاله دادرسی و مراجعات مکرر مردم به مراجع قضایی بیشترین عامل نارضایتی است
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت جلوگیری از معوقه‌شدن پرونده‌های قضایی، اطاله دادرسی و مراجعات مکرر و بی‌اثر مردم به دستگاه‌ها را از مهمترین عوامل نارضایتی دانست.
۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۱۹:۲۱
هرگز یک ایرانی را تهدید نکن، احترام را آزمایش کن
وزیر امور خارجه به توییت رییس جمهوری آمریکا علیه ایران پاسخ داد و تاکید کرد: تروریسم اقتصادی و رجزخوانی ها‌ برای نسل‌کشی ایران را پایان نخواهد داد. هرگز یک ایرانی را تهدید نکن. احترام را آزمایش کن، ج...
۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۱۹:۱۸
عملیات آرامکو آغاز حمله به 300هدف حیاتی عربستان و امارات است
جنبش انصارالله یمن حمله پهپادی اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو را بخشی از عملیات نظامی احتمالی برای حمله به 300 هدف حیاتی و نظامی در امارات و عربستان عنوان کرد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها