امروز: شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹
وبسایت خبری
سرویس : بین الملل
زمان : ۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۱۵:۵۴
شناسه خبر: ۴۲۵۸۰۸
 
ردپای صهیونیست ها در سیاست های خاورمیانه ای ترامپ
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از زمان حضورش در کاخ سفید همه سیاست های احزاب دست راستی صهیونیستی را به ویژه در مساله فلسطین و توافق هسته ای دنبال کرده و اکنون با شنیده شدن زمزمه هایی مبنی بر ریاست وی بر جلسه آتی شورای امنیت، ردپایی از حضور صهیونیست ها در این جلسه نیز دیده می شود.

به گزارش طایفه نوتی زهی، روز شنبه پایگاه خبری صهیونیستی «واللا» به نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو احتمالا در جلسه آتی شورای امنیت که دونالد ترامپ ریاست آن را برعهده خواهد داشت، شرکت می کند.
این رسانه صهیونیستی در ادامه به نقل از همین منابع افزوده است: مذاکرات اولیه ای برای حضور نتانیاهو در این جلسه و حتی در مورد پیشنهادات صورت گرفته است.
گمانه زنی این رسانه صهیونیستی در مورد حضور نتانیاهو چه یک تبلیغ رسانه ای باشد یا واقعیت تنها این حقیقت را نشان می دهد که ترامپ دنباله رو سیاست های احزاب دست راستی صهیونیستی است.
بحث در مورد نقش گروه های فشار صهیونیستی در آمریکا بر رؤسای جمهور این کشور و کمک های مالی که این گروه ها به نامزدهای ریاست جمهوری در آمریکا می کنند، موضوع تازه ای نیست. 
شاید نزدیکترین شخص از گروه های لابی صهیونیستی به رئیس جمهوری کنونی آمریکا «جرد کوشنر» تاجر و سرمایه دار آمریکایی یهودی تبار و شوهر ایوانکا باشد. به نوشتۀ روزنامه نیویورک تایمز، کوشنر از صندوق های سرمایه گذاری مسکن و غیره حدود 761 میلیون دلار دریافت می کند و روابط اقتصادی زیادی با رژیم صهیونیستی دارد. 
ترامپ در اولین اقدام کوشنر را به سمت مشاور خود منصوب کرد و مأموریت های زیادی را درباره مبارزه با داعش و مذاکرات صلح خاورمیانه به وی واگذار کرد. کوشنر نقش مهمی در طرح موسوم به معامله قرن دونالد ترامپ که در خصوص مساله فلسطین است، دارد.
کوشنر در اولین سفر دونالد ترامپ به فلسطین اشغالی او را همراهی کرد و این بخشی از ماموریت او در کاخ سفید در مورد طرح معامله قرن است.
روابط نزدیک لابی صهیونیستی که این بار در قامت یکی از نزدیکان ترامپ ظاهر شده، می تواند به خوبی رابطه نزدیک تیم ترامپ با صهیونیست ها را نشان دهد. در نتیجه اقدامات ضد فلسطینی رئیس جمهوری آمریکا از جمله قطع کمک های مالی این کشور به «آنروا» و نیز قطع کمک مالی 20 میلیون دلاری به بیمارستان های قدس که به عنوان راهبرد جدید دولت آمریکا برای فشار بیشتر بر گروه های فلسطینی عنوان شده دور از انتظار نخواهد بود.
نکته دیگر موضوع تمجید و تحسین هایی است که مقام های صهیونیستی نثار دونالد ترامپ می کنند. تحسین و تمجید از ترامپ به گفته یکی از سناتورهای پیشین آمریکا بهترین راه برای تحت تاثیر قراردادن ترامپ است و به نوشته اسفند گذشته پایگاه خبری «میدل ایست آی» به نظر می رسد که بنیامین نتانیاهو، به این پند گوش کرده است.
دیپلماسی توییتری ترامپ و نتانیاهو نیز گواه بر این مدعا است که هرگاه ترامپ توئیتی علیه فلسطینیان و ایران منتشر می کند، نتانیاهو به سرعت وارد عمل شده و به تحسین و تمجید آن می پردازد.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سفر سال گذشته خود به واشنگتن و در جلسه ای با حضور هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، ترامپ را غرق تعریف و تمجید های خود کرد و گفت: «آقای رئیس جمهور، مردم ما سال ها و سال ها این اقدام شما را فراموش نخواهند کرد. دیگران هم درباره همین سخنی که شما گفتید، صحبت می کردند. اما شما عمل کردید؛ بنابراین می خواهم به نمایندگی از طرف مردم اسرائیل از شما تشکر کنم.»
اشاره نتانیاهو به تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است که رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته آن را اعلام کرد و اردیبهشت ماه سال جاری نیز در مراسمی رسمی به وعده خود عمل کرد.
موضوع دیگر را می توان در بحث ایران و تلاش های دولت ترامپ علیه برنامه هسته ای و بحث تحریم ها دنبال کرد. مساله ای که باردیگر نقش لابی صهیونیستی را در این کارزار نمایان می کند.
یک هفته پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از برجام خارج شد، تارنمای شبکه «سی.ان.بی.سی» گزارش داد، «شلدون آدلسون» میلیاردر آمریکایی به ستاد پنج نامزد انتخابات میاندوره ای از حزب جمهوریخواه که با توافق هسته ای مخالف بودند، کمک مالی تشویقی ارائه کرد. 
آدلسون در راستای پیشبرد سیاست‌های افراطی در حمایت از رژیم صهیونیستی یکی از حامیان مالی مهم‌ترین لابی‌های صهیونیستی در آمریکا از جمله «ائتلاف یهودیان جمهوری‌خواه»، «سازمان صهیونیسم آمریکا» و «دیده‌بان آزادی» بوده است.
وی اواخر سال 2013 در یک سخنرانی در دانشگاه «یشیوا» گفته بود که آمریکا برای متوقف کردن برنامه غنی‌سازی ایران بایستی یک بمب هسته‌‌ای در یکی از بیابان‌های ایران پرتاب کند. او سپس گفت: «می‌بینید؟ بمب بعدی وسط تهران خواهد بود. بنابراین، ما حرف‌مان حرف است. می‌خواهید نابود شوید؟ حالا بروید و توسعه هسته‌ایتان را ادامه بدهید».
از دیگر چهره های برجسته لابی صهیونیستی که از ترامپ علیه ایران حمایت مالی کرده، «برنارد مارکوس» مدیر عامل شرکت تأمین ‌کننده تجهیزات تزئین ساختمانی به نام «Home Depot» است که در پیشبرد سیاست‌های او و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام نقش ایفا کرده است.
وی از گروه‌های نومحافظه‌کار و سیاستمداران راست افراطی در آمریکا از جمله «اندیشکده امریکن اینترپرایز»، «مسیحی‌های متحد برای اسرائیل»، «دوستان ارتش اسرائیل»، «اندیشکده هوور»، «اندیشکده هادسون»، «اسرائیل پروجکت» و «اندیشکده یهودی امور امنیت ملی» حمایت مالی می کند و در جریان انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری آمریکا هفت میلیون دلار در حمایت از کارزار انتخاباتی ترامپ هزینه کرد و 2 میلیون و 500 هزار دلار هم در حمایت از قانونگذاران جمهوری‌خواه و حامی رژیم صهیوینستی به «صندوق رهبری کنگره» و «صندوق رهبری سنا» کمک کرده است.
در این میان نباید نفوذ لابی صهیونیستی را در برخی از کشورهای عرب منطقه از جمله امارات متحده عربی، بحرین و عربستان سعودی فراموش کرد که با نفوذ از طریق فعالیت های اقتصادی و بازرگانی مثلث شومی را برای صلح و امنیت منطقه به وجود آورده و تا حدی زیادی سردمداران این کشورها را در سیاست های گروه های صهیونیستی در تل آویو همسو کردند؛ به طوری که برخی از رسانه ها از چراغ سبز عربستان، امارات متحده عربی و بحرین برای پذیرش معامله قرن ترامپ خبر دادند. 
نتانیاهو چه در جلسه شورای امنیت به ریاست ترامپ شرکت کند یا نکند آنچه که مشخص است این است که ترامپ بی تردید مواضع لابی های صهیونیستی را در این جلسه علیه تهران انتقال خواهد داد. موضوعی که نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گریزی به آن زد و اعلام کرد که دونالد ترامپ ریاست جلسه شورای امنیت که ماه جاری میلادی با موضوع آنچه 'نقض قوانین بین المللی از سوی ایران' خوانده شده است را بر عهده خواهد داشت تا رهبران جهانی را برای اتخاذ رویکردی شدیدتر علیه ایران تحت فشار قرار دهد.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۹/۸ - ۱۷:۳۷
عاملان ترور را مجازات کنید و تلاشهای شهید را ادامه دهید
رهبر انقلاب اسلامی در پیامی بر لزوم مجازات قطعی عاملان و آمران جنایت ترور شهید محسن فخری زاده و و پیگیری تلاش‌های علمی و فنی وی تاکید کردند.
۱۳۹۹/۹/۸ - ۱۷:۳۳
در گرفتن انتقام خون شهید فخری ‎زاده با تمامی نیروها هم‌پیمان می‎شویم
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در گرفتن انتقام خون شهید فخری‎زاده با تمامی نیروها هم‌پیمان می‎شویم.
۱۳۹۹/۹/۸ - ۱۷:۳۱
قطعاً عاملان این جنایت بزرگ مجازات خواهند شد/ راه شهید فخری زاده پرشتاب تر از گذشته تداوم خواهد یافت
سرلشکر حسین سلامی در پیامی با محکومیت ترور دانشمند پارسا و پاسدار دکتر فخری زاده تاکید کرد: قطعاً عاملان این جنایت بزرگ مجازات خواهند شد و راه شهید فخری زاده نیز پرشتاب تر از گذشته تداوم خواهد یافت.
۱۳۹۹/۹/۸ - ۱۷:۲۸
تنها خواسته همسر شهید فخری‌زاده ادامه دادن راه او است
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز با حضور در منزل شهید فخری‌زاده، گفت: تنها خواسته همسر شهید، ادامه دادن راه شهید فخری‌زاده بود و اطمینان دادیم در همه حوزه‌ها با قوت و سرعت، راه او را ادامه ...
۱۳۹۹/۹/۸ - ۱۷:۲۳
ناوشکن دنا نیمه اول دی ماه به ناوگان نیروی دریایی ملحق می‌شود
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از الحاق ناوشکن دنا در نیمه اول دی ماه به این نیرو خبر داد.
۱۳۹۹/۹/۸ - ۱۷:۱۹
طراحان ترور «تحریم» می‌کنند، با کراوات پای میز «مذاکره» آمده و در خیابان آدم می‌کشند
رئیس قوه قضائیه گفت: دلیل این که شهید فخری‌زاده مورد خشم و غضب دشمن قرار گرفت، این بود که آمریکا و صهیونیست‌ها تصور می‌کردند باید علم و تکنولوژی در انحصار آنها باشد اما او یکی از افرادی بود که این باو...
۱۳۹۹/۹/۷ - ۱۹:۰۴
انتقام سختی در انتظار قاتلان شهید فخری‌زاده است
رییس ستادکل نیروهای مسلح گفت: انتقام سختی در انتظار قاتلان رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است.
۱۳۹۹/۹/۷ - ۱۹:۰۱
شهادت رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع در عملیات تروریستی
روابط عمومی وزارت دفاع در اطلاعیه‌ای از شهادت محسن فخری‌زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری این وزارتخانه در یک حمله تروریستی در روز جمعه خبر داد.
۱۳۹۹/۹/۷ - ۱۸:۵۷
پیام قدردانی فرمانده کل سپاه محضر فرماندهی معظم کل قوا
سرلشکر سلامی در پیامی از اظهار لطف و پیام الهام بخش و امیدآفرین رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرماندهی کل قوا به آحاد بسیجیان قدردانی کرد.
۱۳۹۹/۹/۷ - ۱۸:۵۲
اقتدار نیروی دریایی رویای استکبار را باطل کرد
رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: عظمت و اقتدار نیروی دریایی جمهوری اسلامی، رویای استکبار جهانی و قدرت‌های فرامنطقه‌ای برای تسلط بر مولفه‌های امنیتی منطقه را باطل کرد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها